Dnes je pondělí 25. ledna 2021., Svátek má Miloš
Počasí dnes -1°C Sněhové přeháňky

To se povedlo: Zelení vybírají peníze na kampaň online, neuvěříte, kolik hned dostali!

To se povedlo: Zelení vybírají peníze na kampaň online, neuvěříte, kolik hned dostali!
Ondřej Liška | zdroj: isifa/MAFRA/Anna Vavríková

Strana zelených se jako první v Čechách rozhodla využít pro politickou kampaň formu financování, která je založená na výběru peněz přímo od lidí.

Zelení se snaží změnit způsob financování politických stran a popravdě, docela se jim to daří. Týden po tom, co začali vybírat peníze, jim na účtu přistálo přes 120 tisíc korun od drobných dárců. Ti chtějí podpořit Ondřeje Lišku, předsedu Strany zelených, v boji o křeslo v Evropském parlamentu.

Kromě běžných občanů už přispěla například herečka Simona Babčáková, neboli barmanka Jiřina ze seriálu Čtvrtá hvězda, případně Eliška Wagnerová, senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu.

Kampaň je taky unikátní v tom, že peníze se shromažďují na transparentním účtu a podle přísných pravidel, takže by se nemělo stát, že se během ní budou nekontrolovaně objevovat milionové částky od kadeřnice na mateřské či pochybných firmiček z Kypru, jak tomu je u některých jiných stran. Přispět na volební kampaň Zelených můžou všichni jakoukoliv částkou, a to na stránce Ondřeje Lišky, kde se nachází i jeho videovýzva.

Tzv. komunitní financování je ve světě čím dál populárnější a přímo husarský kousek se s ním povedl na konci února českému vývojářskému  studiu, když vybrali od fanoušků na svoji chystanou hru Kingdom Come 37 milionů od lidí z celého světa. Podobné financoval svou předvolební kampaň i americký prezident Barack Obama.

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,080 26,160
USD 21,450 21,570
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma