Tíživá situace v Africe: Somálsku po hladomoru hrozí epidemie cholery

- Aktuality autor: Danica Klein

Po hladomoru hrozí východoafrickému Somálsku epidemie cholery. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž počet případů onemocnění touto nakažlivou chorobou letos prudce stoupl.

Špinavá voda a špatné hygienické podmínky vedou k dalšímu šíření nakažlivého průjmového onemocnění, řekl dnes v Ženevě představitel této mezinárodní organizace Michel Yao.

Třikrát víc než loni

V nemocnici v somálském hlavním městě Mogadišu zdravotníci letos přijali asi 4272 lidí trpících těžkým vodnatým průjmem; 181 z nich zemřelo. Polovinu obětí tvořily děti mladší dvou let. "Případů je tam dvakrát nebo třikrát víc než loni. Takže můžeme říct, že tu jde o postupující epidemii cholery," prohlásil Yao.

Šíření cholery bylo podle WHO potvrzeno v několika regionech a pohyb velkého množství obyvatel, kteří utíkají před násilnostmi i katastrofálním hladem na jihu země, prý může situaci zhoršit.

Největší zařízení svého druhu

Do Mogadiša v posledních dvou měsících uteklo z jiných částí země odhadem 100.000 Somálců. V metropoli zbídačelé země již předtím žilo 370.000 vysídlenců. Dalších 1500 uprchlíků na cestě za jídlem a bezpečím každý den překročí hranice s Keňou. V tamním uprchlickém táboře Dadaab, největším zařízení tohoto druhu na světě, nyní žije asi 440.000 lidí.

OSN v několika částech Somálska vyhlásila stav hladomoru. Potravinová krize způsobená katastrofálním suchem ale zasáhla i další země východní Afriky.

Tagy: hladomor Afrika cholera WHO Somálsko

Zdroje: ČTK