Policie nedokázala zkrotit britské gangy. Reagovala špatně, prohlásil Cameron

- Aktuality autor: Danica Klein

Britská vláda se dostala do střetu s policií kvůli nepokojům v Londýně a v dalších anglických městecha. Podle premiéra Davida Camerona policie zprvu špatně reagovala a nasadila do ulic málo svých mužů, kteří se drželi příliš zpátky.

Výtky příkře odmítl šéf policejní asociace Hugh Orde, který také zpochybnil chystané rozpočtové škrty v policejním sboru; dnes ovšem svá slova poněkud zmírnil.

Do metropole se vrátil klid

Cameron přerušil svou dovolenou poté, co v pondělí propukly nejhorší násilnosti v Londýně za posledních 30 let. Z mnoha stran byl za údajně opožděný návrat kritizován. V úterý pak oznámil, že v londýnských ulicích bude rozmístěn bezprecedentní počet 16.000 policistů. Do metropole se pak vrátil klid.

Orde v televizním rozhovoru ve čtvrtek večer odmítl, že by tato změna souvisela se zásahem politiků. "Fakt, že se politici rozhodli vrátit z dovolené, nijak nesouvisí s taktikou, která se formovala," řekl Orde, jehož organizace zastupuje policejní velitele v Anglii.

"Robustnější taktika nebyla důsledkem politického zásahu, ale toho, že velitelé měli k dispozici více policistů a mohli taktiku změnit," řekl Orde. Jeho zástupce Simon Reed označil tvrzení, že policie změnila přístup po zásahu vlády, za "laciný úder".

Orde také zpochybnil tvrzení ministryně vnitra Theresy Mayové, která oznámila, že ruší během nepokojů všechny dovolené policistů. Nemá k tomu naprosto žádnou pravomoc, řekl.

"Nemůžeme vždy vše udělat správně"

Po dnešním zasedání krizového štábu, který vedla Mayová, Orde svá slova poněkud zmírnil a zdůraznil, že mezi policií a vládou nejsou neshody. "Ministryně vnitra ocenila policisty. Chápe složitost světa, v němž žijeme, a jasně chápe, že nemůžeme vždy vše udělat správně," řekl.

Během nepokojů, zejména v noci na úterý, zavládla v některých londýnských čtvrtích anarchie a policisté nebyli s to chránit majetek a obyvatele před rabujícími gangy. V některých čtvrtích nebyli policisté vůbec, jinde, kde byli v početním oslabení, na sebe nechali útočit a nesnažili se zastavit rabování.

"Na našich ulicích bylo rozmístěno příliš málo policistů a jejich taktika nefungovala," řekl ve čtvrtek v parlamentu Cameron. "Policie zpočátku řešila situaci příliš jako porušování veřejného pořádku a ne jako potírání zločinnosti."

Policie podniká důrazné kroky

Mayová v následující debatě uvedla, že britský způsob policejní práce stavějící na spolupráci s občany je sice jádrem tradice, ale přesto je třeba robustnějšího postupu. "Policie si může udržet důvěru širšího společenství pouze když občané vidí, že proti zločinnosti podniká jasné a důrazné kroky. Tak tomu v pondělí večer zjevně nebylo," řekla ministryně.

Britové si zakládají na tom, že jejich policie funguje jinak než na kontinentu. Vychází ze zásady "policing by consent", tedy, že policie pracuje v komunitě a s jejím souhlasem. Tato tradice je stará 180 let a je založena na reformách tehdejšího ministra vnitra Roberta Peela, jehož principem bylo, že "policisté jsou veřejnost a veřejnost je policie".

V Británii naprostá většina policistů nenosí střelné zbraně a známý "bobík" v typické přílbě byl považován za jeden ze základů každé komunity. Časy se samozřejmě mění, ale i tak vyvolal velkou diskusi záměr vlády nasadit během nepokojů gumové projektily či dokonce vodní děla, která v Británii nikdy použita nebyla a vláda je má jen v Severním Irsku.

Vyjímečné okolnosti

Londýnská policie je sice lokálním sborem, ale má i některé celostátní úkoly, jako je boj s terorismem. Oslabilo ji přitom, když v červenci odešli kvůli skandálům s odposlechy v novinách dva její nejvyšší představitelé. Někteří policisté anonymně tvrdí, že nyní zasahovali opatrněji i proto, že byli kritizováni za příliš tvrdý postup před dvěma lety proti demonstrantům při zasedání skupiny G20 v Londýně. Policista byl obžalován kvůli tomu, že tehdy srazil na zem jednoho z kolemjdoucích, který potom zemřel.

Hugh Orde ve čtvrtek počínání policie při nynějších nepokojích hájil a zdůraznil, že čelila "bezprecedentní situaci a výjimečným okolnostem", když násilníci vyvolali nepokoje na mnoha místech Londýna najednou.

Policisté, kteří zůstali v anonymitě, byli vůči vládě ještě kritičtější. "Cameron útočí na policii, když se mu to hodí, aby zbavil viny sebe," řekl listu The Guardian nejmenovaný policejní velitel.

Ve čtvrtek Orde zdůraznil, že chystané rozpočtové škrty povedou nevyhnutelně k omezení počtu policistů. "Musíme si s vládou velmi upřímně pohovořit o tom, co přestaneme dělat, pokud máme udržet v klíčových oblastech služby na nynější úrovni," řekl.

"Dvacetiprocentní škrty v nynějším rozpočtovém období povedou k omezení počtu policistů, to by se mělo jasně říci," prohlásil.

"Skvělá" práce

Cameron ve čtvrtek v parlamentní debatě odmítl škrty zmírnit. Podle něj je lze realizovat, aniž by ubylo policistů na ulicích. Mimořádné zvýšení počtu policistů, jako při nynějších nepokojích, prý bude možné i potom.

Podle britského tisku škrty zredukují počet policistů o 16.000. Proti nim se vyslovili opoziční labouristé i konzervativní starosta Londýna Boris Johnson, který se dnes také postavil na stranu policistů. Prohlásil, že londýnská policie odvedla "skvělou" práci.

Tagy: policie Vláda Londýn cameron nepokoje

Zdroje: ČTK