Tisíce studentů v ulicích apelovaly na politiky

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Studenti stovek vysokých a středních škol v Česku se ve čtvrtek v poledne připojili k půlhodinové výstražné stávce na obranu společenských a ústavních hodnot. Před školami a na protestních demonstracích v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a dalších větších městech se sešly celkem tisíce mladých lidí. Kritizovali přístup vrcholných politiků k ústavě či vůči médiím. 

Studenti protestovali i proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi

Studenti protestovali i proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi,zdroj: Veronika Zárubová

Výzvu nazvanou #VyjdiVen iniciovali studenti pražské DAMU a přihlásilo se k ní přes 300 škol. Stávka podle organizátorů nemá zpochybňovat volební výsledek, ale má dát najevo, že studentům není lhostejný současný vývoj země. Dnešní protest nemá být jednorázovou akcí, ale dlouhodobou snahou studentů usilovat o lepší politickou kulturu v zemi.

Mezi požadavky studentů je například to, aby prezident plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu sněmovny a který nebude trestně stíhaným člověkem. Studenti rovněž chtějí, aby vláda v demisi nedělala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby proti nedodržování ústavních zvyklostí důrazně vystoupil Senát. Při dnešním protestu zaznívala i slova na podporu nezávislosti zejména veřejnoprávních médií.

V Praze se studenti i jejich sympatizanti sešli před budovou DAMU, na Václavském náměstí, na piazzetě Národního divadla, před Národní technickou knihovnou v Dejvicích nebo na Albertově. Nesli české i evropské vlajky, fotografie bývalého prezidenta Václava Havla, vzkazy "Zachraňme demokracii" nebo "Máme na víc!" či transparenty kritizující Zemana a Babiše.

Na obranu společenských a ústavních hodnot se v poledne na brněnském náměstí Svobody shromáždila zhruba tisícovka lidí. Převažovali vysokoškoláci a středoškoláci, nechyběli však ani starší účastníci. Někteří měli transparenty namířené proti premiérovi i prezidentovi.

Pořadatelé shromáždění požadovali, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky, aby předsedou vlády nebyl trestně stíhaný člověk a aby ústavní činitelé neútočili na veřejnoprávní média a novináře obecně.

Do výstražné stávky se zapojilo i několik stovek studentů Univerzity Palackého v Olomouci i některých středních škol. V poledne bylo plné mladých lidí například prostranství před pedagogickou fakultou nedaleko centra města. Účastníci dali najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě.

Také protestního shromáždění na Masarykově náměstí v Hradci Králové se zúčastnilo několik set studentů středních a vysokých škol. Přišli je podpořit i lidé, kteří se s jejich požadavky ztotožňují. "Pro nás byl impulzem inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana, který považujeme za nepřijatelný," řekl jeden z organizátorů hradeckého shromáždění Lukáš Hypius.

Zhruba pětistovka vysokoškoláků ze Západočeské univerzity dnes v Plzni půl hodiny stávkovala v hlavním kampusu na Borech. Přečetli a podepisovali výzvu na podporu nezávislosti veřejnoprávních médií a proti některým krokům prezidenta Zemana a vlády v demisi. Na plochu před fakultu elektrotechnickou obkreslili křídou svoje stopy v barvách trikolóry, které symbolizovaly, že jsou připraveni vyjít do ulic kdykoliv znovu, když nebudou souhlasit s tím, co se děje.

Asi stovka studentů zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) vyšla před budovu rektorátu na náměstí T.G. Masaryka, aby dali najevo nesouhlas s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě. K akci se připojily také některé střední školy ve Zlínském kraji.

Na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě podpořily výstražnou stávku studentstva asi dvě stovky lidí. K protestu se kromě středoškolských a vysokoškolských studentů připojili i divadelníci. Někteří protestující přišli na náměstí vybaveni řehtačkami či metry s odkazem na výzvu, aby se všem měřilo stejným metrem. Někteří také přišli s hesly jako: "Zeman, Babiš, Okamura=naše noční můra" či "ANO smrdí od hlavy".

Asi dvě stovky lidí se v poledne zúčastnily protestního shromáždění v kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Kromě studentů UJEP se u lavičky Václava Havla sešli i někteří vyučující a obyvatelé města. Do celorepublikové akce se v Ústeckém kraji zapojily i dvě desítky středních škol. Studenti kritizovali především Zemana a Babiše.

Tagy: Česko domácí vysoké školy Univerzita Karlova Univerzita Palackého Masarykova univerzita česká politika protesty a demonstrace

Zdroje: ČTK