Těžaři na východě Čech nemohou zkoumat výskyt plynu a ropy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Společnost South Oil, která chtěla na východě Čech zkoumat výskyt zemního plynu a ropy, neuspěla s žádostí o stanovení průzkumného území.

Těžba ropy

Těžba ropy,zdroj: ThinkStock

Ministerstvo životního prostředí žádost těžařů zamítlo již vloni. Firma proti verdiktu podala rozklad, který na konci letošního ledna zamítl ministr Tomáš Podivínský, sdělil Jiří Malík z koalice Stop HF, která v České republice prosazuje zákaz těžby břidlicových plynů hydraulickým štěpením.

Podle Malíka se proti verdiktu ministra není možné odvolat. "Firma měla zájem o stanovení průzkumného území, které mělo mimo jiné pokrýt 80 procent chráněné oblasti přirozené akumulace vod Východočeská křída. Měla tak být ohrožena životně důležitá zásobárna pitné vody v České republice," uvedl Malík.

Firma žádala o průzkumné území o ploše 1341 kilometrů čtverečních, které zahrnovalo 178 obcí a měst na Královéhradecku, Pardubicku, Svitavsku a Chrudimsku. Proti záměru těžařů se kromě koalice Stop HF postavily desítky měst a obcí.

Ministerstvo nedávno zastavilo i řízení o stanovení průzkumného území pro těžbu břidlicového plynu na Trutnovsku a části Náchodska, o které žádala těžařská společnost Basgas Energia Czech. Těžaři původně chtěli povolení průzkumu na větším území zahrnujícím přes pět desítek obcí, poté žádali o možnost průzkumu mimo chráněná území a území ochrany vod. Řízení bylo vloni v září přerušené a těžaři byli vyzváni k doplnění podkladů do konce loňského roku. Firma však nic nedoplnila, a proto ministerstvo řízení zastavilo.

Tagy: těžba uhlí těžba ropy

Zdroje: ČTK