Řízení o dočasném zproštění šéfa brněnského soudu začalo

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) již zahájila správní řízení s předsedou Krajského soudu v Brně Jaromírem Pořízkem. Zprostí jej dočasně funkce kvůli podané obžalobě, jež souvisí se stavbou brněnského justičního areálu. "Nebudeme nic urychlovat, půjdeme v normálních lhůtách," řekla dnes Válková. Přesto je dočasné zproštění nejspíš otázkou dní.

Helena Válková

Helena Válková,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

"I pro pana Pořízka bude dobré, když bude mimo jakoukoliv pochybnost, že by se mu jakýmkoliv způsobem nadržovalo. I když je to soudce a předseda soudu, tak je tady podána obžaloba a to dočasné zproštění je adekvátní reakcí. On má možnost se očistit před soudem," uvedla Válková.

Policie začala Pořízka vyšetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě justičního paláce, která si vyžádala téměř dvě miliardy korun. Pořízek jakékoli provinění popírá, s novináři nyní nekomunikuje. Podle Válkové se Pořízek na situaci dívá realisticky. Sice se domnívá, že žádný trestný čin nespáchal, ale své dočasné zproštění chápe.

Pořízek je podle dřívějších informací stíhán pro zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Kauzou se zabývá Krajské státní zastupitelství v Ostravě. Obžaloba se podle dostupných informací týká menší z budov justičního areálu, v níž sídlí státní zastupitelství. Právě při budování tohoto objektu údajně vedení krajského soudu chybovalo a poškodilo stát.

Tagy: Brno Justiční areál

Zdroje: ČTK