Dnes je pondělí 5. května 2025., Svátek má Klaudie
Počasí dnes 11°C Zataženo

Tetování jako politický odznak: Co si nechávají zvěčnit muslimové v Libanonu?

30. 7. 2016 – 19:52 | Magazín | red

Tetování jako politický odznak: Co si nechávají zvěčnit muslimové v Libanonu?
Nejen muslimskými symboly se nechávají zdobit libanonští muslimové. Na snímku libanonský tatér pracuje na portrétu Jimiho Hendrixe | zdroj: Profimedia

Časy, kdy se tetování považovalo za odznak kriminálníků a spodiny jsou dávno pryč, ať už jde o západní svět nebo Blízký východ. Někdo si nechává udělat tetování jen jako ozdobu bez hlubšího smyslu, pro někoho je to hlubší záležitost. Někteří lidé ho dokonce používají jako náboženský a politický odznak. Jako třeba šíité v Libanonu. 

Hamáda Bajlún není nijak zvlášť nábožensky založený, přesto má v horní části zad velké tetování jednoho z nejuctívanějších světců v šíitském islámu imáma Alího. Hamáda je jedním ze stále se zvyšujícího počtu šíitských muslimů v Libanonu, kteří si nechali vytetovat šíitské náboženské a politické symboly, aby po začátku občanské války v Sýrii v roce 2011 ukázali, jak jsou na svou komunitu hrdí. Konflikt v sousední zemi rozdmýchává nenávist mezi šíity, sunnity i dalšími náboženstvími v celém regionu.

Třicetiletý Bajlún si nechal své tetování udělat jen pár měsíců poté, co válka začala. Částečně šlo o reakci na pokusy o bombardování šíitských svatyň v Sýrii a Iráku. "Nemůžeme odpovědět bombami umístěnými v automobilech, ale prostřednictvím tetování můžeme ukázat svou sílu a lásku k prorokovi a jeho rodině," uvedl Libanonec s odkazem na proroka Mohameda. Imám Alí byl jeho bratrancem i zetěm.

Syrský konflikt, který začal potlačením protestů proti prezidentu Bašáru Asadovi, se stal bojem mezi převážně sunnitskými rebely proti Asadovým menšinovým alávitům, což je odnož šíitského islámu. Libanonské radikální šíitské hnutí Hizballáh poslalo do Sýrie tisíce svých bojovníků, aby prezidenta podpořili. V zemi bojují po boku íránských, iráckých a dalších šíitských milic.

Právě z toho důvodu si jiný Libanonec Tajsír nechal na hruď přímo nad srdce vytetovat vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha. Jde o důkaz "hluboké lásky" k muži, který podle něj chrání Libanon přes Islámským státem a dalšími sunnitskými extremisty, kteří bojují v Sýrii a Iráku. "Každý by si měl nechat vytetovat Nasralláhův portrét," říká třicetiletý státní úředník, který nechtěl zveřejnit své příjmení, aby to neohrozilo jeho práci.

Sunnitští duchovní tetování zakazují, v šíitských kruzích jsou ale obecně přijímána. Mezi nejpopulárnější tetování patří číslo 313, což je počet velitelů, kteří budou doprovázet jejich posledního imáma Mahdího, který se vrátí, aby mohl zachránit svět od útoku. Šíité věří, že Mahdí je stále naživu.

Podle čtyřiadvacetiletého tatéra Husajna Mistrá se tetování v Libanonu stalo módou. Jeho malý tetovací salón v šíitské čtvrti Bejrútu je neustále plný. Vyrábí průměrně tři až čtyři šíitská tetování za týden a mezi jeho klienty patří stoupenci Hizballáhu bojující v Sýrii. Nejméně 25 jeho klientů již přišlo o život. "A to jsou ti, o kterých vím," říká Husajn.

Když tetovací salón nedávno navštívil fotograf agentury AP, dorazil zrovna jednadvacetiletý bojovník Muhammad Talál, aby si nechal na hruď vytetovat Nasralláhův portrét. Tatér mu tehdy řekl, že bude mít čas za dva měsíce. "Za dva měsíce mohu být mrtvý," odvětil Talál. Husajn Mistrá mu proto začal hledat nějaký dřívější volný termín.

Libanonsko-australský šíitský duchovní Muhammad Mahdí Amilí, který vyučuje náboženství v jižním Libanonu, říká, že tetování jsou vizuálním vyjádřením víry. "Šíité jsou pod tlakem...používají to, aby ukázali svou příslušnost," uvedl.

Tetování s sebou přinášejí i některé výhody. Třicetiletý Zulfikar tvrdí, že jeho vytetované obrázky jsou zejména na pláži magnetem pro ženy. Na jedné části hrudi má Alího obličej, na druhé jméno Zajnab, což byla Alího dcera a vnučka proroka Mohameda. "Někdy mi ženy dávají kvůli těm tetováním svá telefonní čísla. Možná se jim líbí víc, než se jim líbím já," říká pobaveně.

Předchozí článek

Symbol svobody i utrpení: Sídlo nejmocnějšího muže planety postavili otroci

Následující článek

Komentář: Američané budou mít prezidenta, kterého nesnáší. A je jedno, koho zvolí