Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Tálibán chce do dvou dnů oznámit složení nové vlády

Tálibán chce do dvou dnů oznámit složení nové vlády
Talibánští vůdci na letišti v Kábulu po odchodu amerických vojáků | zdroj: Profimedia

Islamistické hnutí Tálibán podle televize BBC slíbilo, že do dvou dnů oznámí složení nové afghánské vlády. Nebudou v ní politici, kteří sloužili v kabinetech v uplynulých 20 letech.

Ženy budou hrát jistou roli, ale neobsadí žádné vysoké funkce, například ty ministerské, prohlásil dnes zástupce šéfa politické kanceláře Tálibánu v Kataru Šer Muhammad Stanikzáí. Tálibán rovněž uvedl, že jeho bojovníci obklíčili poslední vzbouřence v údolí Pandžšír, a vyzval síly odporu, aby složily zbraně.

O budoucím uspořádání Afghánistánu jednalo vedení Tálibánu od soboty do pondělí v provincii Kandahár. Tálibán, který v letech 1996 až 2001 vládl v Afghánistánu autokraticky, tentokrát uvedl, že do vlády přizve více stran. Hnutí se také snaží vystupovat umírněněji než dříve, mnozí Afghánci mu ale nevěří.

V pondělí skončily na kábulském letišti evakuace cizinců a jejich afghánských spolupracovníků a ze země se stáhli poslední američtí vojáci. Během dvou týdnů po nástupu Tálibánu k moci v polovině srpna se podařilo z Afghánistánu evakuovat 123 000 osob, v zemi ale zůstaly tisíce dalších lidí, kteří ji chtějí opustit.

Británie oznámila, že zahájila v katarské metropoli Dauhá přímá jednání s Tálibánem o bezpečném odchodu zbývajících britských státních příslušníků a Afghánců. Britské ministerstvo obrany sdělilo, že dokumenty potřebné k odchodu z Afghánistánu má asi 150 až 250 dalších lidí a jejich rodiny.

„Zvláštní představitel pro Afghánistán Simon Grass odcestoval do Dauhá a jedná s vysokými představiteli Tálibánu, aby zdůraznil důležitost bezpečného odchodu britských státních příslušníků a Afghánců, kteří pro nás pracovali posledních dvacet let,“ řekl mluvčí úřadu britského premiéra Borise Johnsona.

Tálibán dnes ve druhém největším afghánském městě Kandaháru uspořádal přehlídku americké vojenské techniky, kterou bojovníci hnutí ukořistili afghánské armádě, když se její vojáci postupně Tálibánu vzdávali. Nad městem proletěl nejméně jeden americký vrtulník Black Hawk a k vidění byla také obrněná vozidla Humvee a další víceúčelové stroje. Na některých vozidlech Humvee vlály bílé vlajky Tálibánu, sdělil z místa novinář agentury AFP.

Tálibán rovněž uvedl, že obklíčil síly odporu, jejichž členové se soustředili v dosud nedobytém údolí Pandžšír, a vyzval je ke složení zbraní a k rozhovorům. Poté, co Tálibán obsadil v polovině srpna prakticky celý Afghánistán, zůstává Pandžšír poslední baštou odporu proti islamistickému hnutí. Provincii Pandžšír ovládá Ahmad Masúd, syn slavného vůdce Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou organizací Al-Káida. K několika tisícům Masúdových stoupenců se připojili i někteří členové afghánské armády a speciálních sil či bývalý viceprezident Amrulláh Sálih.

Mnozí Afghánci, kteří mají strach z budoucnosti pod vládou Tálibánu, se nyní přesouvají k hranicím se sousedními státy, aby se pokusili Afghánistán opustit pozemní cestou. Uprchlíci využívají k odchodu do Pákistánu hraniční přechod Spínbuldak a davy lidí jsou vidět také u uzavřeného přechodu Torcham. „Velké množství lidí čeká na afghánské straně na otevření brány,“ řekl jeden z pákistánských činitelů. Podle svědků se tisíce běženců shromáždily rovněž u hraničního přechodu Islám Kala v provincii Herát, což je nejdůležitější bod na afghánské hranici s Íránem.

V Kábulu dnes přistálo letadlo s týmem techniků z Kataru, s nímž Tálibán jedná o pomoci s obnovou provozu kábulského letiště. „Cílem je obnovit lety do a z Kábulu za účelem humanitární pomoci a zajistit volný pohyb bezpečným způsobem, včetně obnovení evakuací,“ řekl agentuře AFP zdroj blízký rozhovorům. „Konečné dohody o poskytnutí technické podpory zatím dosaženo nebylo,“ dodal. Katar udržuje blízké vztahy s Tálibánem a hraje ústřední roli v jednáních mezi islamistickým režimem a mezinárodním společenstvím.

Tálibán již dříve prohlásil, že nebude pronásledovat ty, kdo spolupracovali se zahraničními jednotkami, bude dodržovat lidská práva a nebude bránit lidem v odchodu ze země. Podobné sliby dalo hnutí i po převzetí vlády v roce 1996, vzápětí ale nechalo popravit bývalého prezidenta, ženám zakázalo pracovat a studovat a začalo uplatňovat přísné islámské právo šaría, napsala agentura Reuters.

Tálibán se nyní potýká také se zhoršující se ekonomickou situací. Řada organizací přerušila humanitární pomoc, na které byl Afghánistán jako jedna z nejchudších zemí světa značně závislý. Vyplácení peněz na své operace v Afghánistánu zastavila kromě jiného Světová banka či Mezinárodní měnový fond. Před afghánskými bankami se nadále tvoří dlouhé fronty, píše agentura Reuters.

Zdroje: