Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Takto Peake chválí návrh, který ztíží svržení vlády

Takto Peake chválí návrh, který ztíží svržení vlády
Karolína Peake. | zdroj: Mediafax

Představitelé strany LIDEM Viktor Paggio a Karolína Peake se vyjádřili k institutu konstruktivního vyslovení nedůvěry (KVN) vládě. Podle nich má smysl. Účelem KVN je omezit riziko vládních krizí, které mohou po vyslovení nedůvěry vládě nastat.

„Průměrná doba trvání českých vlád je méně než dva roky. Jsem stoupencem principu konstruktivního vyslovení nedůvěry, který dle mého názoru politický systém zklidní,“ říká poslanec Paggio. Podle poslance by podobná úprava ošetřila i nadužívání, až zneužívání vyslovení nedůvěry vládě, které jsme, jak připomíná, jen za toto volební období absolvovali pětkrát. Při posledním hlasování vyvolaném ČSSD opozice ani neměla k dispozici všechny své poslance, mnozí z nich se omluvili.

„Nedůvěra čistě pro kamery - tomu bychom se vyhnuli," řekl k prvnímu návrhu změny Ústavy ČR poslanec Viktor Paggio. „Zavedení konstruktivního vyslovení nedůvěry vládě by zamezilo vyslovování nedůvěry jen tak ze sportu, bez vlastního plánu B," dodala k návrhu jeho předkladatelka, místopředsedkyně vlády Karolína Peake.Účelem je omezit riziko vládních krizí

Smyslem návrhu ústavního zákona je zakomponovat do Ústavy ČR tzv. konstruktivní vyslovení nedůvěry. Princip tohoto institutu spočívá v tom, že na rozdíl od odstavení vlády od moci prostým vyslovením nedůvěry vládě je nutné, aby kromě samotného vyslovení nedůvěry příslušná parlamentní komora současně schválila nového premiéra. Účelem KVN je omezit riziko vládních krizí, které mohou po vyslovení nedůvěry vládě nastat. Tento institut se již vícekrát objevil v české veřejné diskuzi, ke které významně přispělo prozatím první úspěšné hlasování o vyslovení nedůvěry v historii ČR v březnu roku 2009, kdy takto padl kabinet Mirka Topolánka. Potíže s následným sestavováním vlády v tomto roce a obavy z opakování obdobných těžkostí vedly vládu Petra Nečase ustavenou v roce 2010 k tomu, aby ve svém programovém prohlášení navrhla zakotvení KVN do Ústavy ČR.

Zdroje: