Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Syn premiéra vypovídal v kauze Čapí hnízdo. Babiš mladší svůj výslech nechtěl komentovat

Syn premiéra vypovídal v kauze Čapí hnízdo. Babiš mladší svůj výslech nechtěl komentovat
„Jsem rád, že konečně mám možnost vypovídat v kauze Čapí hnízdo, kvůli které jsem byl později zavlečen na Krym,“ řekl před budovou pražské policie v Kongresové ulici novinářům Babiš mladší | zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Syn premiéra Andreje Babiše dnes ráno přišel vypovídat na policii v kauze, která souvisí s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo.

Andrej Babiš mladší, který byl v případu původně také obviněn a jeho stíhání bylo později zastaveno, svůj výslech nechtěl příliš komentovat. V kauze Čapí hnízdo je nyní stíhán premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají.

„Jsem rád, že konečně mám možnost vypovídat v kauze Čapí hnízdo, kvůli které jsem byl později zavlečen na Krym,“ řekl před budovou pražské policie v Kongresové ulici novinářům Babiš mladší. Na další dotazy nechtěl odpovídat. K výslechu Babiše mladšího se dostavili i obhájci Babiše a Nagyové Michael a Josef Bartončíkovi.

V souvislosti se svojí cestou na Krym Babiš mladší vypovídal na policii minulý týden. Muž dlouhodobě tvrdí, že ho na Krym nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt otec, a to právě proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. Premiér Babiš tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií. Policie v kauze Čapí hnízdo v květnu navrhla premiéra i Nagyovou obžalovat, dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch ale na konci srpna vrátil případ k došetření, zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Lhůtu pro doplnění dokazování Šaroch stanovil podle mluvčího pražských městských státních zástupců Aleše Cimbaly do 17. září.

Babiš mladší a Čapí hnízdo

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší nyní prohlašuje, že farma Čapí hnízdo byla od počátku projektem jeho otce a že on hrál roli bílého koně.

Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů. Premiéra a Nagyovou vyšetřovatelé viní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.

V kauze bylo původně obviněno 11 lidí, včetně Andreje Babiše mladšího a dalších členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných, bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Stíhání Babiše mladšího, jehož případ byl z hlavní větve vyčleněn, protože se policii muže nedařilo vyslechnout, bylo pravomocně zastaveno loni v únoru. Premiérův syn v té době žil ve Švýcarsku. V Česku je od letošního července a proti svému otci veřejně vystupuje.

Minulý týden na policii kvůli Čapímu hnízdu vypovídali například podle serveru iROZHLAS.cz i další z dříve obviněných. Podle deníku Právo také kriminalisté ve středu vyslýchali někdejšího manažera společnosti Farma Čapí hnízdo, který se podle webu Seznam Zprávy v létě přihlásil žalobcům s tím, že u dřívějších výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit.

Zdroje: