Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Roste počet hospitalizovaných s covidem. Je jich nejvíc za posledního skoro čtvrt roku

Roste počet hospitalizovaných s covidem. Je jich nejvíc za posledního skoro čtvrt roku
Hospitalizovaných s covidem postupně přibývá. V neděli jich bylo 113, nejvíc od 17. června. O týden dřív bylo hospitalizovaných 68 lidí. Rostou i počty pacientů v těžkém stavu (Ilustrační foto) | zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

V Česku přibylo v neděli 138 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, podobně jako před týdnem. Oproti předchozí neděli ale významně stoupl počet hospitalizovaných.

V nemocnicích bylo 113 lidí s onemocněním covid-19, nejvíc od 17. června. Roste také incidenční číslo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Zdravotníci v neděli podle předběžných dat podali necelých 1900 dávek očkování proti covidu, nejméně za jeden den od konce ledna.

Za posledních sedm dní v Česku přibylo 24 nových případů covidu v přepočtu na 100 000 obyvatel. Před týdnem jich bylo 16. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška epidemie nabývá na síle a sedmidenní přírůstek na 100 000 lidí je asi dvakrát vyšší než před 14 dny. „Je to stále hodnota bezpečná,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

Epidemie se nyní podle něj šíří hlavně mezi mladší a mladou neočkovanou populací.

Nejvýrazněji se koronavirová infekce šíří v Karlovarském kraji a v Praze. Na západě Čech připadá na posledních sedm dní zhruba 48 nových případů na 100 000 obyvatel, v hlavním městě 42. Naopak nejpříznivější situace je v Libereckém kraji s incidenčním číslem 11.

Na úrovni okresů má nejvyšší incidenci Karlovarsko následované Píseckem. V okrese Karlovy Vary připadá na 100 000 lidí 80 nových případů za posledních sedm dní, na Písecku zhruba 61.

Z ohnisek, které hygienici v posledních dnech trasovali, připadá podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové asi 70 až 80 procent na školská zařízení. Rizikem jsou podle ní také firmy s větším počtem neočkovaných pracovníků. Hygienici zaznamenali v poslední době několik ohnisek ve firmách, které mají zahraniční zaměstnance. Jeden případ byl v sociálních službách a dva ve zdravotnických zařízeních. Podle Svrčinové tyto případy vždy souvisely s tím, že z personálu někdo nebyl očkován. Řekla to na tiskové konferenci ministerstva.

Roste počet hospitalizovaných

Hospitalizovaných s covidem postupně přibývá. V neděli jich bylo 113, nejvíc od 17. června. O týden dřív bylo hospitalizovaných 68 lidí. Rostou i počty pacientů v těžkém stavu. V neděli jich bylo 17, o deset více než o týden dříve. Dušek zopakoval, že očkování chrání před těžkým průběhem nemoci. Podle něj bylo od začátku července do neděle na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 26 pacientů po ukončeném očkování. Jejich hospitalizaci lze podle Duška přičíst pokročilému věku a horšímu zdravotnímu stavu.

Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného v neděli kleslo z 1,4 na 1,2. Nad jedničkou představující předěl mezi zrychlováním a zpomalováním šíření infekce se drží od 26. srpna.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo přes 1,68 milionu lidí. Zhruba 98 procent z nich se už vyléčilo, naopak 30 414 zemřelo. Od začátku září přibylo do statistik sedm úmrtí.

Zdravotníci v posledním dni minulého týdne podali podle předběžných údajů 1881 dávek očkování proti covidu, ani ne polovinu množství z předchozí neděle. Pokud by se údaj již nezměnil, znamenalo by to nejnižší počet aplikovaných dávek za den od konce ledna. Od začátku vakcinace bylo v Česku aplikováno 11,63 milionu dávek některé ze čtyř používaných očkovacích látek. Plně ukončené očkování má 5 841 873 lidí

Zdroje: