Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Symbol Británie potřebuje přestávku. Na historické čtyři měsíce

Symbol Británie potřebuje přestávku. Na historické čtyři měsíce
Big Ben, jeden z největších symbolů Británie, má vážné potíže | zdroj: ThinkStock

Legendární londýnský Big Ben by se mohl zastavit na vůbec nejdelší přestávku za svých 156 let existence. Britští poslanci dostali k projednání žádost o opravy hodin, které by měly stát až 29.2 milionu liber. Se samotnou rekonstrukcí by asi parlament větší problém neměl, ale částka se některým poslancům zdá být „v časech utahování opasků“ příliš přemrštěná. 

Big Ben je prý v  žalostném stavu. Ve zprávě, kterou dostali poslanci k projednání, se uvádí, že hrozí "zástava hodin či dokonce i něco horšího". Podle některých poslanců je "něčím horším" myšleno, že Big Benu dokonce můžou upadnout jeho obří ručičky. Jedna mimochodem váží kolem 300 kilogramů.

"Hodiny mají chronický problém s ložiskem a kyvadlem. Musí se také vyřešit těžká koroze kovu, prasklina ve střeše a další defekty věže," uvádí se v emotivním dokumentu, ve kterém je Big Ben označen za symbol britské demokracie a vysokého mezinárodního statusu země. Pokud se hodiny zastaví, poškodí to navíc pověst samotného parlamentu, jak se píše ve zprávě.

Pokud to přece jen schválí, bude to nejdelší oprava v dějinách věže. Některým poslancům se ovšem zdá být oprava pří

Big Ben byl spuštěn 31. května 1859 a od té doby se zastavoval několikrát – ať už kvůli počasí, poruchám nebo dokonce ptákům. V roce 1976 Big Ben nefungoval celkem 26 dnů v průběhu devíti měsíců. Část bicího mechanismu se tehdy rozpadla kvůli únavě kovu. Naposledy se hodiny zastavily v říjnu před deseti lety.  

Zdroje:
Daily Mail