Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Ministr obrany Stropnický: Armády prokremelských trollů existují, to je zjevný fakt

Ministr obrany Stropnický: Armády prokremelských trollů existují, to je zjevný fakt
Ministr obrany Martin Stropnický varoval před "armádami prokremelslých trollů" | zdroj: Profimedia

Alternativní výklad historie, o nějž se i s ohledem na české moderní dějiny snaží v poslední době Rusko, má v sobě podle ministra obrany Martina Stropnického "silný dezinformační potenciál", píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes.

Stropnický to řekl na nedávné konferenci Aspen Institutu v diskusi o obranné a bezpečnostní politice Česka.

Hybridní válka tu je

"Armády trollů existují, to je zjevný fakt. Rusko za propagandu utrácí hodně peněz, financuje televize, jen u nás působí desítky propagandistických serverů. Do toho přicházejí i snahy o nový výklad různých historických událostí, třeba o roku 1968, jak aliance chtěla zaútočit na Varšavskou smlouvu a jak nás spojenecké síly zachránily," řekl Stropnický.

Už vloni v květnu například televizní stanice Rossija 1 odvysílala dokumentární film Varšavská smlouva "odtajněné stránky".

Poslanec státní Dumy Jurij Sinělščikov, který se invaze v srpnu 1968 účastnil, v něm vysvětluje divákům, jak "úderná síla opozice, Klub 231, sdružoval ve svých řadách mnoho bývalých fašistů, esesmanů či kolaborantů".

"S tím, jak vypadá výuka dějin na školách a jak ubývá přímých pamětníků, to má v sobě silný dezinformační potenciál. Celkově je politika v krizi a tyto spekulace a manipulace mohou nahrávat zrodu extrémních stran, které mohou dosahovat výsledků, jež si nikdo příčetný nepřeje. V informační válce už jsme," dodal Stropnický.

V samotném Rusku se nyní připravuje nová učebnice dějepisu. Studenti se mají mimo jiné dozvědět i o takzvané Brežněvově doktríně, jež vedla v důsledku i k okupaci Československa. Období pražského jara je v tezích učebnice spojováno se "snížením mezinárodní autority SSSR".

KSČM v linii Kremlu

Součástí hybridní války je i zpochybňování smyslu Severoatlantické aliance a českého členství v ní.

"To je třeba brát absolutně vážně. Pro nás je členství ve funkční alianci a v EU existenciální otázkou. Pokud by toto selhalo, můžeme výdaje na obranu zvyšovat jak chceme, ale nejsme schopni se ubránit jen vlastními silami," říká český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

S návrhem na vyhlášení referenda o vystoupení České republiky z NATO přišli nedávno poslanci KSČM. Komunisté svůj návrh zdůvodňují například tím, že NATO vyvolává vojenské napětí v Evropě. Podobně argumentují i tuzemské prokremelské weby.

Vláda návrh na svém říjnovém zasedání podle očekávání odmítla.

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: