Stropnického zbavili dalších kompetencí. Krize v Praze nabobtnává

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 9. 2015 20:43) - Aktuality autor: art

Krize ve vedení Prahy připomíná valící se sněhovou kouli. Pražská rada ve středu připravila náměstka primátorky Matěje Stropnického o další kompetence - jde o Institut plánování a rozvoje (IPR), zodpovídající za plánování výstavby ve městě. Potvrdil to náměstek Petr Dolínek, který zřejmě hlasování inicioval. 

Náměstek Matěj Stropnický leží primátorce v žaludku, chce se ho zbavit

Náměstek Matěj Stropnický leží primátorce v žaludku, chce se ho zbavit,zdroj: Profimedia.cz

Stropnický označil krok koaličních partnerů za účelový. Prý jde o tlak developerů. "Metropolitní plán musí mít vymahatelné regulativy, musí být přezkoumatelný soudem a já mám zásadní obavy z toho, aby nenastala situace jako v případě stavebních předpisů, jejichž účinnost pozastavilo ministerstvo," uvedl.

"Cílem aliance ANO a ČSSD je zbavit se mě a Trojkoalice jako koaličního partnera," doplnil. Pražští zelení podle předsedy Ondřeje Mirovského považují situaci v pražské koalici za "extrémně vážnou". Je to plivnutí do tváře, řekl Mirovský.

Koaliční krize se tak podle všeho dostala do další fáze. Dolínek dnes ale tlumil vášně. "Je to technická záležitost, nikoli záležitost politická. Je to věc rady, nikoli médií," uvedl. Na další otázky odpovídat nechtěl.

Později v tiskové zprávě uvedl, že Stropnický měl na zaměstnance IPR požadavky, které jsou v rozporu se zákonem a mohly by narušit dlouholetou práci na metropolitním plánu.

Nedávno radní na návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zbavili Stropnického přípravy pražských stavebních předpisů. Gesci stejně jako dnes i tehdy převzala primátorka. ANO a ČSSD navíc požádaly Trojkoalici o výměnu Stropnického. Trojkoalice se dosud za Stropnického vždy postavila.

O dalším osudu magistrátní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, STAN a KDU-ČSL) budou špičky koalice jednat ve čtvrtek. Dnes večer se sejdou zastupitelé ANO. Předseda Michal Hašek nechtěl program jednání komentovat. "Uvidíme s čím přijdeme. Nemohu a nechci předjímat," řekl.

ČSSD už v pondělí odhlasovala, že je ochotna zdvihnout ruce pro návrh na odvolání Stropnického. S takovým návrhem ale zatím nikdo nepřišel.

Spekuluje se, že by jej mohla přednést opoziční TOP 09. Ta to ale ústy předsedy klubu Jiřího Nouzy odmítla. Jednání zastupitelstva, kde by se mohlo případně o personálních změnách v radě hlasovat, se uskuteční příští týden.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

Tagy: Česko Praha domácí pražský magistrát česká politika komunální politika

Zdroje: ČTK