Cizojazyčné reklamy by měl doplnit český text. Karlovy Vary si oddychnou

- Aktuality autor: art

Cizojazyčné reklamy by měly mít i český text. Sněmovní hospodářský výbor na středečním zasedání podpořil příslušný návrh skupiny poslanců z TOP 09 a Starostů. Jejich iniciativu podporuje mimo jiné radnice v Karlových Varech, pro které jde vzhledem k výrazné ruskojazyčné minoritě o citlivou záležitost. 

Ruskojazyčná reklama v Karlových Varech

Ruskojazyčná reklama v Karlových Varech,zdroj: Profimedia.cz

"Magistrát města nemá zákonnou možnost nařídit, aby při šíření reklamy v cizím jazyce byl současně uveden i významově totožný text v českém jazyce," uvádí důvodová zpráva.

Pokud by byla novela schválena, města a obce by mohly nařízením šíření reklamy s texty v jiném než českém jazyce zakázat, pokud by neobsahovaly "dobře čitelný a významově totožný" text v češtině. Za porušení obecního nařízení by podnikatelům hrozila pokuta.

Norma by se podle autorů týkala hlavně plakátů a letáků za výlohami nebo na veřejném prostranství, nabídek restaurací na reklamních stojanech a jídelních lístků umístěných před restauracemi. Nevztahovala by se na reklamy v rozhlase a v televizi ani na názvy firem, jmen podnikatelů a ochranných známek.

Města a obce by navíc mohly v nařízení podle předkladatelů stanovit, že zákaz se netýká vymezeného okruhu reklam nebo jejich částí. Jde například o běžně používané výrazy jako 'café', 'pizzeria' a 'hot dog'.

Proti předloze se postavila už téměř před rokem vláda. Dnes návrh kritizoval pouze Petr Bendl (ODS), podle kterého by města a obce dostaly nadbytečnou pravomoc.

Tagy: Česko domácí česká politika komunální politika reklama a propagace

Zdroje: ČTK