Středomoří zažívá největší nápor afrických uprchlíků

- Aktuality autor: pal

Přes 5 tisíc uprchlíků bylo od pátku zachráněno ve Středozemním moři. Jde o jednu z největších migračních vln, která dorazila z Afriky do Evropy. V neděli to oznámili zástupci evropské agentury Frontex, kteří ve Středomoří koordinují záchrannou misi EU, známou pod označením Triton.  

Italské pobřežní hlídce se o víkendu podařilo zachránit na 5000 afrických uprchlíků

Italské pobřežní hlídce se o víkendu podařilo zachránit na 5000 afrických uprchlíků,zdroj: Profimedia.cz

"Jde o jednu z největších uprchlických vln v letošním roce," řekl podle agentury Reuters výkonný ředitel Frontexu Fabrice Leggeri. Nové lodě, které se o tomto víkendu přidaly k operacím agentury, už prý zachránily stovky životů.

Loď italského námořnictva v neděli zároveň dopravila na Sicílii těla 17 uprchlíků, kteří při pokusu překonat moře zahynuli. Počet zachráněných běženců zřejmě ještě poroste, protože podle Frontexu se dnes konají další námořní operace na pomoc zhruba 500 imigrantům.

Agentura Frontex tento týden oznámila, že vzhledem k očekávanému nárůstu počtu uprchlíků v letní sezoně rozšíří oblast své působnosti ve Středozemním moři a zvýší počet svých expertů, lodí i letadel.

K záchraně běženců bylo v uplynulých dnech nasazeno 25 lodí plujících pod italskou, maltskou, britskou a belgickou vlajkou, podporovaných finskými a islandskými letadly, uvedli zástupci Frontexu. Na pomoc migrantům připluly i lodě námořnictva a obchodní plavidla.

Počet běženců směřujících do Evropy přes Středozemní moře letos prudce vzrostl. Letos zatím cestu do Itálie uskutečnilo na 40 400 lidí, převáděči většinou vypravují čluny z Libye, kterou zmítá občanská válka. Odhaduje se, že do Itálie by letos mohlo zamířit až 200 tisíc lidí. Třetinu z běženců tvoří Syřané, dalšími velkými skupinami jsou Afghánci a Eritrejci.

Tagy: zahraničí středomoří uprchlická krize

Zdroje: ČTK