Stávka je vítězstvím odborů, zhodnotil akci Dufek

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek hodnotí dnešní stávku v dopravě jako úspěšnou. Je hlavně vítězstvím odborářů na železnici. Odborový předák to uvedl na tiskové konferenci.

Odboráři pochodovali Prahou. Na Kalouska létala rajčata

Všechny vlaky v Česku stojí celých 24 hodin. Dobrý výsledek měla podle Dufka stávka i v Praze, kde se zcela zastavilo metro a ostatní městská hromadná doprava se výrazně omezila. Hlavní město bylo průjezdné, to ale neznamená, že by stávka nebyla úspěšná, uvedl odborář. 

"Jsem rád, že občané viděli, kolik lidí bylo ochotno blokovat dopravu v Praze. Kdybychom udělali (zablokovali) křižovatku u (Národního) muzea, tak Praha opravdu celá stála," konstatoval Dufek. Odbory původně blokády plánovaly, ale nakonec od nich ustoupily.

Kalouskova provokace. Šel proti davu

Šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík poděkoval účastníkům stávky a znovu dementoval zprávy o tom, že některým řidičům bránili kolegové v práci. "Nikomu nebylo bráněno, kdo chtěl pracovat, pracoval," uvedl. Díky podle něj musejí směřovat i k veřejnosti, která stávku podpořila. 

Za provokaci, kterou chtějí řešit na pondělním zasedání tripartity, označili odboroví předáci vystoupení ministra financí Miroslava Kalouska, který je zřejmě jejich nepřítelem č.1 a píše o nich i sprosté infantilní básně.

Podle nich ministr provokoval, když vyrazil s demonstranty diskutovat proti proudu pochodu, který právě míjel budovu ministerstva financí. Kalousek ale tvrdí, že odboráře provokovat nechtěl. Chtěl prý pouze "diskutovat s pracujícícm lidem".

Odpoledne ještě větší omezení

Pražská hromadná doprava se odpoledne kvůli stávce ještě více omezí, sníží se počet vypravených tramvají a autobusů. Podle odborářů z pražského dopravního podniku do odpolední směny nastoupí zřejmě jen jednotlivci.

Už dříve zástupci města uvedli, že metro se znovu rozjede až v pátek kolem půl páté ráno podle jízdního řádu. Noční tramvaje a autobusy by měly podle primátorova náměstka Karla Březiny jezdit bez omezení. 

Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka ráno v Praze jezdilo 14 procent tramvají a 6,5 procenta autobusů. Máme informace, že ti, kdo mají nastupovat na druhou směnu, vyjadřují takovou podporu stávce, že by měl jezdit menší počet autobusů a tramvají než dopoledne, řekl Pomajbík. 

DP shání zaměstnance, kteří mají volno

Nástup odpolední směny se projeví v následujících hodinách. "Jestliže někteří nastupovali do směny v půl čtvrté, musí nejpozději po dvanácti hodinách skončit," řekl jeden z odborářů. Podle něj nyní vedení dopravního podniku obvolává i ty zaměstnance, kteří mají volno. 

Podle vedoucího jednotky Provoz tramvají Petra Hlocha ale současný počet tramvajových souprav zůstane v provozu zhruba až do 18:00. "Pak klesne zhruba na 60 až 70," řekl v centrálním dispečinku Hloch. Podle něj ale můžou i poté lidé počítat s páteřními linkami 3, 9, 17 a 22. 

Před 15:00 jezdilo podle Březiny po Praze 110 tramvajových souprav, 292 tramvají nevyjelo. Dopravní podnik vypravil 80 autobusů, dalších 65 zajišťovali ostatní dopravci. Celkem 520 autobusů nejezdí. V provozu jsou lanovky v zoo a na Petřín. 

Není to okupační stávka, ve výjezdech nebráníme

"Když si vezmete, že to není okupační stávka, a tudíž nebráníme nikomu vyjet, tak je to náš obrovský úspěch," řekl dopoledne k tomu, že v metropoli nakonec část tramvají a autobusů navzdory stávce vyjela. Podle Pomajbíka je řídí především náhradníci a brigádníci.

Zdroje: ČTK