Analýza: Média informují o stávce většinou negativně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Převážně negativně vyznívaly příspěvky, které od pátku do středy prezentovala média o čtvrteční stávce dopraváckých odborů proti vládním reformám - a to přesto, že ji podle průzkumů většina Čechů podporovala. Vyplývá to z mediální analýzy společnosti Newton Media.

Podle analýzy negativních příspěvků média prezentovala 41 procent, 16 procent článků bylo nejednoznačných, 36 procent příspěvků bylo informativních a jen sedm procent příspěvků vyznělo vůči stávce souhlasně. 

Více než polovina příspěvků o stávce zdůrazňovala problémy, které přinese stávka Pražanům i dalším obyvatelům České republiky. Líčily očekávané potíže s dopravou do zaměstnání, předpovídaly celkový dopravní kolaps v ČR, spekulovaly o ekonomických škodách, problémech s cestováním do zahraničí i po ČR, upozorňovaly na zdravotní rizika v případě, že sanitky nepřijedou včas za pacientem nebo nemocnice budou muset odložit plánované operace, zmiňovaly omezené bankovní služby i ohroženou svatbu modelky Aleny Šeredové. 

Média se snažila vytvořit negativní obraz stávky

"Ve svém důsledku vytvářely negativní mediální obraz stávky stejně jako příspěvky přímo odsuzující stávku jako neadekvátní prostředek mocenského boje, odmítající proklamace, že odbory bojují za všechny obyvatele země či kritizující zneužití institutu stávky k politickému boji," uvedla vedoucí oddělení mediálních analýz Newton Media Věra Černá. 

Nejednoznačné články podle ní sice také líčily nepříjemný dopad stávky na obyvatele, nicméně jejich autoři v nich nechávali zaznít stanovisko, že stávka je oprávněná, dodala. 

Vytrácel se důvod stávky

Zajímavé podle Černé bylo, že téma stávky začalo žít svým vlastním mediálním životem a postupně se z něj vytrácela informace o tom, proč se vlastně stávkuje. "Jen 52 procent příspěvků zmínilo důvod stávky - reformy nebo jednání vlády jako takové," podotkla. 

Zhruba polovina článků, které označily za důvod stávky reformy, tuto skutečnost pouze konstatovala, ale nijak nehodnotila. Negativní stanovisko na adresu reforem nebo na činnost celé vlády zaznělo v 30 procentech těchto příspěvků.

Obranná reakce vůči reformám (reformy jsou nezbytné a potřebné) byla patrná pouze ve třech procentech příspěvků. V ambivalentních (nejednoznačných) příspěvcích mimo jiné zazníval názor, že reformy, byť jsou bezesporu potřebné, vláda občanům nedostatečně vysvětlila a špatně odprezentovala, uvedla ve své analýze Newton Media.

Tagy: stávka média analýza

Zdroje: ČTK