Staronový náměstek Němcové je Pirátům trnem v oku

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Druhým politickým náměstkem ministryně práce Jaroslavy Němcové (ANO) se stal Oleg Blaško. Jeho jméno ministerstvo zveřejnilo v seznamu vedoucích pracovníků na svém webu. Blaško náměstkem ministerstva práce už byl, a to od konce července 2013 zhruba na půl roku za ministra tehdejší přechodné Rusnokovy vlády Františka Koníčka. Na starosti měl informační technologie. Blaškův návrat do čela resortu už kritizovali poslanci Pirátů.

Ministryně Jaroslava Němcová krátce po svém jmenování

Ministryně Jaroslava Němcová krátce po svém jmenování,zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Blaško tvoří spolu s bývalou šéfkou centrálního úřadu práce Marií Bílkovou dvojici politických náměstků, které si Němcová přivedla do úřadu. Na pozici není nutné výběrové řízení jako u náměstků odborných.

Blaško se na ministerstvo vrátil po nástupu Němcové nejprve jako poradce. Poslanci Pirátů Blaškovo dřívější působení v čele resortu kritizovali, jeho návratu se obávali.

Podle nich se pod Blaškovým vedením koncem roku 2013 v deseti dnech zaváděl na ministerstvu jiný informační systém. Audit na začátku roku 2014 pak prokázal, že na něj nejsou řádné smlouvy, uvedli poslanci Lukáš Kolářík a Ondřej Profant. Vadí jim také závislost ministerstva na jednom dodavateli informačních systémů, jímž je společnost OKsystem. Podle Koláříka za ni Blaško po odchodu z ministerstva lobboval.

Šestačtyřicetiletý Blaško vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Pracoval pak ve Správě železniční a dopravní cesty, České správě sociálního zabezpečení i v různých firmách. Za náměstka si ho vybral někdejší ministr přechodné Rusnokovy vlády František Koníček, který pak ve volbách 2013 spolu s několika dalšími ministry neúspěšně kandidoval za Stranu práv občanů - zemanovci do sněmovny.

Ministerstvo pod vedením bývalé šéfky Michaely Marksové (ČSSD) vypsalo výběrová řízení na dodavatele nových informačních systémů za celkem 1,5 miliardy. Přípravy ale nabraly zpoždění. Původně měly být systémy v provozu od loňského ledna, termín se pak odsunul na rok 2019. Náklady na dvouleté prodloužení a provozování nynějšího modelu společnosti OKsystem jsou kolem miliardy korun, uvedli už dřív zástupci ministerstva práce.

Němcová jako ministryně Babišova kabinetu, který nezískal tento týden ve Sněmovně důvěru a chystá se podat demisi, provedla od ledna na ministerstvu organizační změny.

Přejmenovaly a upravily se sekce, odbory v nich se přeskupily. Od ledna má úřad místo osmi šest odborných náměstků. Jména pěti z původních osmi náměstkyň a náměstků v seznamu vedoucích už nejsou. Resort vyhlásil na tři náměstkovské posty výběrová řízení, jejich případní vítězové či vítězky by měli podle plánů nastoupit od února.

Tagy: Česko Ministerstvo vnitra domácí Česká pirátská strana česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK