Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Střet zájmů kolem ministryně práce. Přivedla si lidi, kteří figurují ve vyšetřování starých kauz

Střet zájmů kolem ministryně práce. Přivedla si lidi, kteří figurují ve vyšetřování starých kauz
Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová při svém jmenování | zdroj: Profimedia

Nová ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) si zpět do úřadu přivádí lidi, kteří figurovali v trestních oznámeních podaných dříve samotným ministerstvem. Kolem nové ministryně se od minulého čtvrtka pohybují například bývalý šéf České správy sociálního zabezpečení Vilém Kahoun nebo bývalá šéfka Úřadu práce Marie Bílková. Tu včera ministryně jmenovala svou náměstkyní, píše Robert Malecký na webu Hlídací pes. 

HlídacíPes.org minulý pátek informoval o výhrůžném e-mailu, který nová ministryně nechala rozeslat svým podřízeným. Stanovila půlhodinovou lhůtu na doplnění korespondence s policií a soudy v kauzách, v nichž ministerstvo figuruje.

Kdo by v krátkém čase kolem čtvrtečního oběda pokyn nesplnil, měl počítat s následky v podobě důtky za závažné porušení pracovní kázně.

HlídacíPes.org teď zjistil, že zájem nového vedení o staré kauzy nebyl náhodný. Do úřadu si totiž ministryně Němcová přivádí lidi, kteří byli součástí trestních oznámení, která ministerstvo podávalo v době působení Michaely Marksové (ČSSD). Urychlené doplnění agend mělo dát novému vedení přehled, jak daleko policie při vyšetřování jeho lidí dospěla.

Střet zájmů nové náměstkyně

Politickou náměstkyní na ministerstvu je od včerejšího dne bývalá generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková. Tu ministryně Marksová odvolala na podzim 2014. Bílková pak nastoupila k Andreji Babišovi na ministerstvo financí jako šéfka jednoho z odborů financování kapitol státního rozpočtu.

Ve vedení ministerstva může mít Bílková přímý vliv na kauzu, kterou úřad vede kvůli nákupu sídla Úřadu práce na pražské Letné, právě pod vedením Marie Bílkové. Sama si žádný střet zájmů nepřipouští (viz rámeček Co (ne)říká Marie Bílková).

Úřednická vláda Jiřího Rusnoka na podzim roku 2013 na nákup budovy schválila 299 milionů korun, z nichž 233 měla zaplatit Evropská unie. Kvůli pochybením Úřadu práce, který tehdy vedla Marie Bílková, ale nakonec nebyla velká část výdajů uznána jako způsobilá. Audit ministerstva financí tuto část nakonec vyčíslil na 86 milionů korun, MPSV proto podalo v dubnu roku 2015 trestní oznámení na neznámého pachatele.

Nákup budovy Úřadu práce v Praze rovněž uvádí výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2013, kde je zpochybňována transparentnost nákupu objektu.

Co (ne)říká Marie Bílková?

  • Moje otázka se týká vašeho nástupu zpátky na ministerstvo práce a sociálních věcí. Je tam ta okolnost, že MSPV podávalo trestní oznámení z dob vašeho působení na Úřadu práce. Necítíte se ve střetu zájmů? Jak vlastně celá věc nyní stojí?

Nevím, jaké trestní oznámení máte na mysli, které by se mě mělo týkat.

  • Mám na mysli oznámení kvůli pořízení budovy pro Úřad práce na pražské Letné.

Já nevím o tom, že by se některé z trestních oznámení, které podávalo MSPV, týkalo mě. Takže se necítím v žádném střetu.

  • Vy jste v žádné z těch věcí nevypovídala na policii?

Prosím vás, promiňte. Ale já opravdu nevím, co všechno ministerstvo nebo paní ministryně dávala. To znamená, že se vám k tomu nemůžu vyjádřit.

  • Otázka zněla, zda jste v některé z těch věcí podávala vysvětlení.

Děkuji, nashledanou.

Policie kauzu odložila, protože se nepodařilo prokázat, že byl spáchán trestný čin. Případ tím ale zcela nekončí a nové vedení ministerstva se jím bude muset dále zabývat. Podle informací HlídacíPes.org totiž nedávno odešel podnět, aby postup policie ještě přezkoumalo nadřízené státní zastupitelství v rámci tzv. dohledové prověrky.

Ve sporu s ministerstvem, a to hned několikanásobném, je i další ze spolupracovníků nové ministryně Němcové. Na bývalého ředitele ČSSZ Viléma Kahouna a jeho náměstka Karla Choda podalo MPSV trestní oznámení letos na jaře kvůli privatizaci osmnácti služebních bytů.

Dva z bytů v pražských Radlicích zprivatizovali i Kahoun s Chodem. V trestním oznámení, o kterém tehdy informoval deník Právo, stojí, že nemovitosti prodali, aniž je předem nabídli jiným organizacím státu. Budovy navíc vedení ČSSZ nechalo podle ministerstva špatnou rekonstrukcí zchátrat, čímž snížilo jejich prodejní cenu. Michaela Marksová v létě řekla, že postup při privatizaci považuje za "neuvěřitelnou drzost."

Trestní oznámení ale podal i Kahoun, a to právě na Marksovou – za pomluvu. Navíc vede s ministerstvem spor kvůli svému odvolání z čela správy sociálního zabezpečení.

Kahoun zatím nebyl oficiálně do žádné funkce jmenován, jeho jméno se ale objevilo v zápise z porady vedení, konané už minulý čtvrtek. Ministryně ho určila jako odpovědnou osobu za parafování všech písemností odcházejících z ministerstva, které se týkají agendy pojistných dávek a sociálního zabezpečení. Je tedy pravděpodobné, že s Kahounem rovněž počítá do některé z vysokých funkcí.

Robert Malecký pro Ústav nezávislé žurnalistiky 

Zdroje: