Dnes je sobota 25. března 2023., Svátek má Marián
Počasí dnes 12°C Dešťové přeháňky

Standarta vyměněná za trenýrky se vrátila na Hrad

Standarta vyměněná za trenýrky se vrátila na Hrad
Petr Pavel s manželkou Evou a prezidentskou standartou. | zdroj: Profimedia

Na Pražský hrad se ve čtvrtek vrátila prezidentská standarta, kterou v roce 2015 skupina Ztohoven vyměnila za rudé trenýrky na protest proti politice tehdejšího prezidenta Miloše Zemana.

Standarta prošla restaurováním a vrátily se na ni symboly, které umělci odstranili a rozstříhali. Prezident Petr Pavel ji rozvinul z balkonu při své promluvě k lidem na třetím hradním nádvoří a pravil, že standarta bude součástí prohlídkového okruhu na Pražském hradě.

Vrátit standartu na Hrad se rozhodl Petr Pavel ještě v době kampaně, podmínkou bylo, že ve volbě nezvítězí Andrej Babiš. Umělci mu ji poskytli a od ledna byla standarta v úschově.

„Vnímáme to tak, že se na Hrad vrací vyprázdněný symbol, který se nový prezident asi bude pokoušet naplňovat, sám něco takového hlásá. Bude obnovovat hodnoty, ke kterým se ty symboly, o něž nám vlastně šlo, vztahují,“ řekl ČTK člen skupiny vystupující pod jménem Petr Žílka.

„Přijde nám to příznačné, že se tam vrací vyprázdněný kus hadru, ze kterého prezident bude dělat znovu standartu, tak jako z celého úřadu. Vnímáme to jako prostor pro nový obsah. Otázka je, co bude s těmi kolektivními šrámy na duši,“ poznamenal Petr Žílka.

Zhotoven po své akci tvrdili, že standartu rozstříhali a rozdali lidem. Petr Žílka ale v lednu ČTK řekl, že rozstříhána byla jen část standarty. Ta se skládá z dvou vrstev bílé látky, podkladu či nosiče, na nichž jsou z obou stran vyšité státní symboly.

„Ty jsme odpárali a rozstříhali, podklad zůstal zachován. Během uplynulých měsíců jsme dali standartu zrenovovat a znovu tam natáhli tu grafickou část, kterou my jsme rozstříhali,“ řekl dnes.

Opětovným vyvěšením standarty se podle něj završil celý příběh její výměny za trenýrky.