Putin stahuje ruské síly ze Sýrie, Asad mu poděkoval

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení ruských sil ze Sýrie, kde dosud vojensky podporují režim syrské hlavy státu Bašára Asada. V pondělí o tom v souvislosti s nečekanou Putinovou návštěvou Sýrie informovaly ruské agentury. Putin se během návštěvy setkal i s Asadem a mimo jiné prohlásil, že syrští a ruští vojáci dokázali za zhruba dva roky zničit mezinárodní teroristickou organizaci Islámský stát.

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin,zdroj: Profimedia.cz

Putin, který má v pondělí na programu jednání v Egyptě a Turecku, přicestoval na leteckou základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja, kterou v boji proti radikálům využívají ruské ozbrojené síly. Spolu s Putinem základnu navštívil i ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Putin v projevu k ruským vojákům na základně řekl, že již nařídil podstatné snížení ruské vojenské přítomnosti v zemi. "Pokud teroristé opět pozvednou hlavu, uštědříme jim takovou ránu, jakou dosud nezažili," řekl Putin. Dodal, že ruské síly si i po odchodu udrží základnu Hmímím a také námořní komplex.

Při rozhovoru s Asadem Putin prohlásil, že chce ve spolupráci s Íránem a Tureckem zahájit mírový proces v Sýrii a že věří, že se podaří uspořádat celosyrský kongres národního dialogu. Řada opozičních skupin ale v předchozích týdnech účast na takovém sněmu odmítla.

Asad Putinovi za účast na boji proti terorismu poděkoval a prohlásil, že úsilí ruských vojáků nebude v Sýrii nikdy zapomenuto. "Děkuji milionkrát," citovala syrského prezidenta agentura TASS.

Agentura AP poznamenala, že Putin veřejně vykonal neohlášenou návštěvu v době, kdy syrská armáda s ruskou leteckou podporou ovládla většinu syrského území.

S ohledem na příznivý vývoj v tažení proti teroristům z IS v Sýrii se postupné stahování ruských vojáků ze země očekává. Na konci listopadu náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov řekl, že zásadní snížení početního stavu ruských vojáků v Sýrii se může odehrát ještě před koncem roku. Rusko má podle různých odhadů v Sýrii 4 tisíce až 10 tisíc vojáků.

Údaje o ruském angažmá v Sýrii:

 • Rusko zahájilo letecké údery v Sýrii 30. září 2015. O pomoc Moskvu požádal syrský prezident Bašár Asad, s nímž má ruský prezident Vladimir Putin dobré vztahy. Asad rovněž v říjnu 2015 jednal s Putinem v Moskvě. Byla to jeho první zahraniční cesta od zahájení občanské války. S Asadem se Putin setkal i letos v listopadu v Soči.
 • Rusko v minulosti vetovalo v Radě bezpečnosti OSN několik rezolucí namířených proti Asadovu režimu.
 • Útoky v Sýrii Rusko zesílilo, když se na konci října 2015 v Egyptě zřítil ruský letoun Airbus A321 mířící z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Katastrofu nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS).
 • Letos v březnu ruské velení oznámilo, že v Sýrii působí i speciální síly, které mají navádět letectvo a likvidovat povstalecké velitele. Jiné zapojení do pozemních operací Kreml popírá, i když připouští ztráty z řad "poradců".
 • Cílem útoků ruských sil jsou nejen pozice IS a Fronty dobytí Sýrie (bývalá An-Nusra), která je napojená na teroristickou síť Al-Káida, syrská opozice viní Rusko z toho, že útočí i na opoziční skupiny, mezi nimi i na ty, s nimiž spolupracují Spojené státy. Proti radikálům bojují také arabsko-kurdské síly, které podporuje mezinárodní letecká koalice pod velením USA.
 • Z toho pramení i napětí, která panuje mezi Ruskem a USA. Napětí zesílilo po chemickém útoku, při němž letos v dubnu zahynulo v syrském městě Chán Šajchún přes 80 lidí a po kterém následoval americký raketový útok na syrskou základnu.
 • Západ z chemického útoku obvinil syrský vládnoucí režim, což odmítlo i Rusko, Damašek zase tvrdí, že za únik chemických látek mohou povstalci, jejichž sklad s těmito látkami byl údajně zasažen. Rusko také odsoudilo společně s Íránem americký útok na syrské pozice, který označilo za agresi proti svrchovanému státu.
 • Letos v listopadu Putin s americkým prezidentem Donaldem Trumpem schválili během summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) společné prohlášení k Sýrii, které počítá s respektem ke svrchovanosti a jednotě Sýrie i jejímu sekulárnímu charakteru. Oba prezidenti v minulosti také společně dojednali příměří.
 • Rusko má v syrském Tartúsu námořní základnu, která je jediným podobným zařízením, které má Rusko mimo území bývalého Sovětského svazu. Využívá také základnu Hmímím v syrské provincii Latákíja. Rusko útočí i z ponorek ve Středozemním moři.
 • V Sýrii má Rusko podle různých odhadů 4 tisíce až 10 tisíc vojáků, podle říjnové zprávy ruského ministerstva obrany v Sýrii zahynulo asi 40 ruských vojáků. Rusko také ztratilo v Sýrii pět vrtulníků a dva bojové letouny.
 • Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zahynulo při ruských náletech 5700 civilistů, z toho čtvrtinu tvořily děti. Ruské jednotky zabily podle stejného zdroje téměř 4300 bojovníků IS a zhruba 3900 členů Fronty dobytí Sýrie a dalších skupin.
 • Loni v prosinci byl v Ankaře během vernisáže fotografií zastřelen ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov. Útočníkem byl policista mimo službu, který prohlásil, že jde o pomstu za ruský útok na severosyrské město Halab (Aleppo). Krátce po útoku byl atentátník zabit.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí ruský prezident syrský prezident ruská armáda Islámský stát (IS) terorismus a násilí války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK