Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Oblačno

Spojené státy se otevřou očkovaným turistům. Povolená bude i AstraZeneca

Spojené státy se otevřou očkovaným turistům. Povolená bude i AstraZeneca
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Na území Spojených států budou od 8. listopadu vstoupit i turisté, kteří mají očkování proti covidu-19 jinou vakcínou, než schválenou americkými úřady. Vakcína ale musí mít registraci u Světové zdravotnické organizace. Rozhodnutí amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je významné hlavně pro lidi očkované AstraZenecou.

CDC uvedlo, že lidi, kteří dostali obě dávky vakcíny schválené WHO, budou americké úřady považovat za plně očkované. Podobně jako ti, kteří dostali vakcínu schválenou americkými úřady, se budou muset prokázat při vstupu na území USA nejen dokladem o očkování, ale také negativním testem. Po příletu pak nebudou muset absolvovat karanténu.

Pro obyvatele Evropské unie je rozhodnutí CDC významné v případě, že dostali vakcínu od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. Ta totiž v USA není schválená, ale u WHO registrovaná je. Další vakcíny registrované u WHO a neschválené v USA jsou preparáty od čínských firem Sinopharm a Sinovac.

Pravidla uvítaly oba státy, které mají s USA pozemní hranici - Kanada a Mexiko. V Kanadě jsou poměrně časté situace, kdy lidé dostali pokaždé dávku jiné vakcíny. V Mexiku se pak očkuje i preparáty, které nevyrábí západní firmy. Podle agentury EFE Mexiko naléhá na WHO, aby registrovala ruskou vakcínu Sputnik V a preparát od čínské společnosti CanSino Biologics. Tím by USA uznávaly i tyto dvě vakcíny. V Evropě tyto preparáty používá například Maďarsko.

Pozemní hranici USA otevřou rovněž 8. listopadu. Od tohoto data budou vyžadovat potvrzení o očkování od lidí, kteří do země cestují ze zbytných důvodů, například kvůli turismu. Od ledna příštího roku budou muset mít potvrzení všichni cestující, kteří budou chtít překročit hranici.

Zdroje: