Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Platnost testů i karanténa se zkrátí. Změny mají podle ministerstva motivovat k očkování

Aktualizováno: Platnost testů i karanténa se zkrátí. Změny mají podle ministerstva motivovat k očkování
e středu přibylo v Česku 1497 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 450 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných v úterý překročil hranici 400 lidí (Ilustrační foto) | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Kratší by mohla být i karanténa, pokud bude ukončena PCR testem.

(AKTUALIZOVÁNO) Zvažuje se také omezení počtu preventivních testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Mluvčí ministerstva Daniel Köppl ČTK řekl, že kratší by mohla být i karanténa lidí po kontaktu s nakaženým, pokud by byla ukončená PCR testem. Ministr školství Robert Plaga na twitteru uvedl, že prosazuje její zkrácení ze dvou týdnů na jeden. Chtěl by také cílené testování na covid-19 v regionech, kde se incidence zvyšuje. V pondělí úpravy projedná vláda.

Podle Babiše se dnes na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika mluvilo o tom, zda by hrazených testů nemělo být méně. „Bude potřeba, aby se k tomu vyjádřila příští koalice,“ řekl Babiš. Podle něj to ministr Adam Vojtěch (za ANO) probere se zvažovaným kandidátem na ministra zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Celkem preventivní testování lidí po kontaktu s nakaženým i lidí s příznaky stojí systém veřejného zdravotního pojištění asi miliardu korun měsíčně.

(11:54, původní zpráva) Konkrétní návrh v pátek představí ministerstvo zdravotnictví na tiskové konferenci, řekl ČTK mluvčí resortu Daniel Köppl. V pondělí úpravy projedná vláda. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dnes novinářům řekla, že nová karanténní pravidla budou účinná od 25. října.

Platnost PCR testů jako potvrzení bezinfekčnosti proti covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše zkrátí ze sedmi dní na 72 hodin a antigenních testů ze tří dnů na jeden den. Řekl to dnes novinářům v Ústřední vojenské nemocnici, kde podstoupil očkování třetí dávkou proti covidu-19.

V současné době platí antigenní test pro prokázání bezinfekčnosti 72 hodin a PCR test týden. „Zkrácení platnosti testů je podle mě motivační i pro to, aby se lidé nechali naočkovat,“ uvedla hlavní hygienička. V okolních státech je podle ní platnost testů podstatně kratší.

Lidé mají z veřejného zdravotního pojištění nárok na jeden antigenní test za týden a navíc dva PCR testy do měsíce. Celkem testování, preventivní, lidí po kontaktu s nakaženým i s příznaky, stojí systém veřejného zdravotního pojištění asi miliardu korun měsíčně.

Karanténa, kterou hygienici nařizují lidem po rizikovém kontaktu s nakaženým, trvá v současné době 14 dní. Kritizovali to například rodiče, jejichž děti musely být dva týdny v karanténě po zjištění pozitivního případu ve školní třídě. Nově by podle Köppla mohla být karanténa ukončena dříve negativním PCR testem. O kolik dní dříve by to bylo, zatím uvést nechtěl.

Svrčinová také potvrdila, že se nechystají žádná nová plošná protiepidemická opatření. Pokud by se epidemická situace zhoršovala, bude se podle ní zvažovat například také uznávání antigenních testů, které už některé země pro prokázání bezinfekčnosti nepoužívají. Výrazné zhoršení by podle ní mohlo vést i k tomu, že nebudou uznávány žádné testy, jen očkování nebo prodělaná nemoc.

„I na úrovni Evropského společenství se diskutuje, že za plně chráněné budou považovaní lidé po třetí dávce,“ dodala. Podobný požadavek zatím zavedl pro přijíždějící do země například Izrael.

Zdroje: