Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Transplantaci jater Zeman nepotřebuje, tvrdí uniklá SMS pro Babiše

Transplantaci jater Zeman nepotřebuje, tvrdí uniklá SMS pro Babiše
Prezident Miloše Zeman zřejmě transplantaci jater nepotřebuje | zdroj: Kancelář Pražského hradu

Jaterní onemocnění prezidenta Miloše Zeman není tak vážné, aby byla nutná transplantace. Naznačuje to uniklá SMS zpráva lékaře a poslance za ANO Julia Špičáka určená premiérovi Andreji Babišovi. Uvedla to TV Seznam.

„Dobrý den, pane premiére, náš specialista již p. prezidenta prohlédl, jaterní onemocnění není tak pokročilé, aby musela být indikována transplantace,“ stojí ve zprávě, kterou má Seznam k dispozici. Špičák, který je pod ní podepsaný, je přednostou kliniky hepatogastroenterologie IKEM. Právě v IKEMu se mimo jiné provádějí transplantace jater. 

Špičák pro server iRozhlas potvrdil, že jde u uniklou zprávu, nevidí však v jejím obsahu nic závadného. „To není diagnóza, takže proč bych mu to nemohl napsat?“ řekl iRozhlasu. 

Podle premiéra Andreje Babiše šlo o iniciativu Špičáka, o vyšetření prezidenta prý nežádal.

Server Deník N tento týden s odvoláním na tři zdroje z prezidentova okolí, státní správy a lékařského prostředí napsal, že současná povaha prezidentova onemocnění představuje pro výkon funkce zásadní omezení. Zeman podle serveru trpí jaterní encefalopatií, kterou způsobuje akutní nebo chronické selhání jater. Deník N a Radiožurnál již dříve uvedly, že Zeman trpí ascitem, tedy hromaděním vody v břiše kvůli problémům s játry. O tom, že nynější potíže prezidenta jsou spojené s játry, mluvil i Zemanův předchůdce v čele státu Václav Klaus.

Demonstrace proti hradním úředníkům 

Kvůli nejasnostem se zdravotním stavem Miloše Zemana a chování úřadníků jeho kanceláře večeř protestovaly zhruba dvě stovky lidí na Hradčanském náměstí. Poklidný protest trval asi dvacet minut. 

Organizátorka protestní akce Edita Šramotová na úvod svého proslovu všem účastníkům poděkovala za účast a vyzvala je ke klidu. Zároveň přítomné požádala, aby se zdrželi vlastních vystoupení, vulgarit a násilí. Neopomněla připomenout protiepidemická opatření jako jsou bezpečné rozestupy a zakrytí dýchacích cest.

„Chci se ohradit proti záměrně lživým a vůči veřejnosti urážlivým informacím, které vypouštějí do veřejného prostoru vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář a ředitel odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček,“ uvedla Šramotová. Toto vyjádření účastníci doprovodili bučením a hvízdáním.

Šramotová dále vyzvala členy Senátu, aby začali konat. Podporu vyslovila personálu Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde je Zeman hospitalizován.

Mnozí účastníci si na protest přinesli transparenty. Stálo na nich „Hradní (z)rádci táhněte do Moskvy“, dále „Pozor na zlé tváře z prezidentské kanceláře“ nebo „Je nutná deratizace Hradu“.

V nemocnici od neděle

Zeman byl do ÚVN převezen z Lán v neděli po poledni. Stejný den prezidentův lékař Miroslav Zavoral oznámil, že Zeman byl do nemocnice převezen kvůli komplikacím, které provázejí jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu nesdělil, protože k tomu neměl pacientův souhlas. Zeman byl převezen na oddělení intenzivní medicíny. Mluvčí nemocnice v pondělí ČTK řekla, že Zemanův stav je stabilizovaný. Bližší informace o prezidentově zdravotnímu stavu zatím nevydala kancelář Hradu, což vedlo k řadě spekulací a kritiky z řad politiků i veřejnosti.

Manželka prezidenta Ivana Zemanová ve čtvrtek na tiskovém briefingu oznámila, že manžel prochází léčbou, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat síly.

Zemana v nemocnici ve čtvrtek navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který prohlásil, že prezident je schopen vykonávat úřad. Nemocnice se proti jeho návštěvě následně ohradila, stalo se tak bez vědomí ošetřujícího lékaře. Policie slíbila, že příště ochranka k hlavě státu nepustí toho, kdo předem nebude mít svolení ošetřujícího lékaře.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se v úterý kanceláře prezidenta dotázal na prognózu Zemanova zdravotního stavu. V pátek uvedl, že stále odpověď nedostal. Na adresu Zemanových spolupracovníků Vystrčil prohlásil, že prezident není v dobrých rukou. Z pověření vedení horní komory proto zaslal ÚVN žádost, která se týká prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta s ohledem na jeho způsobilost zastávat úřad hlavy státu.

Zdroje:
ČTK, SeznamTV, IRozhlas.cz