Spíte méně než šest hodin denně? Zvyšujete si riziko předčasného úmrtí

MAGAZÍN - Magazín autor: roj

Méně než šest hodin denně spí podle průzkumů zhruba třetina lidí. Tento trvalý nedostatek spánku může podle Britské spánkové rady vést k celé řadě zdravotních problémů počínaje cukrovkou, obezitou či onemocněním srdce. Riziko předčasné smrti se tak zvyšuje až o 12 procent, píše britský The Independent.

Nedostatek spánku uvolňuje do těla stresový hormon (ilustrační snímek)

Nedostatek spánku uvolňuje do těla stresový hormon (ilustrační snímek) , zdroj: ThinkStock

Podle Lisy Artisové z Britské spánkové rady je nedostatek spánku stále větším problémem. Lidé sice dbají na zdravý životní styl a zdravou stravu, zapomínají však na kvalitní spánek a přínosy, které s sebou odpočatost přináší. 

"Na rozdíl třeba od jídla je spánek něco, čemu se špatně poroučí. Je spoustu faktorů, které ho mohou narušovat - jako třeba zdravotní problémy nebo péče o malé děti," říká Artisová. 

Podle studie, kterou Rada zpracovala, nedostatek spánku způsobuje uvolňování stresových hormonů, které následně zvýší srdeční tep a krevní tlak. Výzkumy dokazují, že dlouhodobé spaní méně než šest hodin denně ovlivňuje koncentraci a paměť a může dokonce napomoci k rozvoji Alzheimerovy choroby.

"Je mýtus, že starší lidé nepotřebují tolik spánku. Potřebují ho stejně jako lidé ve středním věku, i když ho často nemají v souvislém bloku jako dvacátníci a třicátníci. Svou potřebu tak dohání třeba odpoledním zdřímnutím," popisuje Artisová. 

Velká Británie proto minulý měsíc rozjela kampaň, která má lidi vyzývat ke zlepšení životního stylu a neopomíjet při tom ani dostatek spánku. 

Tagy: Velká Británie zahraničí spánek zdraví a životní styl vědecký výzkum a studie

Zdroje: The Independent