Soudce obviněný z ovlivňování případů je venku z vazby

Trestně stíhaný soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer bude propuštěn z vazební cely. Městský soud v Praze ve středu totiž v neveřejném zasedání vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby, uvedla mluvčí městského soudu Markéta Puci. Elischer, který čelí obvinění z ovlivňování trestních řízení ve prospěch některých obžalovaných, byl za mřížemi od poloviny března a dnes také se svou právničkou kritizoval postup policie.
Soud vyhověl stížnosti pana obviněného proti vzetí do vazby. Neshledal důvody vazby, pro které byl do ní vzat. Skutečnost, že byl dočasně zproštěn výkonu funkce soudce, vylučuje, že by pokračoval v trestné činnosti. V současné době rovněž nehrozí, že by ovlivňoval svědky," sdělila Puci. Dodala, že soud zaslal pankrácké věznici příkaz k Elischerovu okamžitému propuštění.
O propuštění Elischera rozhodl senát soudce Dušana Pašky. Soudní senát v totožném složení loni pustil z vazby na svobodu například i bývalého fotbalového bosse Miroslava Peltu, který čelí obvinění v souvislosti s údajným zmanipulováním sportovních dotací. Pelta strávil ve vazební cele měsíc, a to ze stejných důvodů jako Elischer - tedy z obavy, že bude opakovat trestnou činnost nebo ovlivňovat svědky.
ČTĚTE TAKÉ: Obviněný soudce míří do vazby, případ je vážný
Sedmapadesátiletému Elischerovi hrozí až 12 let vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a nadržování Vietnamcům, které soudil v drogových kauzách. Podle vyšetřovatelů páchal trestnou činnost nejméně od května 2016.
Zprostředkovatelem korupce byl údajně Hung Quoc Nguyen, který je také ve vazbě. Jeho "velmi blízké a nadstandardní vztahy" se soudcem údajně kriminalisté zadokumentovali nejpozději od července 2013. S mužem se Elischer scházel i ve své kanceláři v budově vrchního soudu.
Z rozhodnutí ministra spravedlnosti Elischer dočasně nesmí soudit, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání. Po tu dobu bude pobírat polovinu svého platu.
Policie je podjatá, tvrdí soudce
Elischer nicméně tvrdí, že policie je v jeho kauze neobjektivní a podjatá. Ve věci podle něho obstarala nezákonné důkazy. Vyplývá to z tiskového prohlášení Elischerovy advokátky Lucie Kýčkové.
Právnička uvedla, že policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu manipulovali v Elischerově kanceláři s věcmi a opakovaně nahlíželi do jeho pracovního počítače, odkud vzali několik protokolů o hlasování v trestních věcech.
Kýčková zdůraznila, že tyto dokumenty, které nyní tvoří součást trestního spisu, jsou tajné a podléhají zvláštnímu režimu. "Lze se důvodně domnívat, že takovéto jednání je již na pomezí kázeňské či trestní odpovědnosti," napsala Kýčková.
Advokátka kritizuje také únik informací ze spisu do médií. Konstatovala rovněž, že minimálně jeden důkaz poskytlo policii Vrchní státní zastupitelství v Praze, které by přitom podle ní mělo zůstat nestranné, protože ve věci je dohledovým orgánem nad činností pražského městského státního zastupitelství, jež kauzu dozoruje.
"Nabízí se otázka, zdali celý postup a veškeré další nynější kroky vůbec mohou činit tyto subjekty a orgány, které jsou nesporně neobjektivní a minimálně podjaté," uvedla právnička.