Soud ve sporu o střídavou péči vyhověl otci a zdůraznil význam Vánoc

AKTUALITA - Aktuality autor: vac

Ústavní soud rozhodl ve věci otce, jehož stížnost původně zamítl okresní a krajský soud. I otec má podle ústavních soudců právo trávit Štědrý den a další svátky se svým dítětem.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

Také otec by měl mít možnost trávit se svým dítětem Štědrý den, uvedl Ústavní soud v novém nálezu. Pokud spolu rodiče nežijí, mohou se o Vánocích v péči o dítě prostřídat v sudých a lichých letech. Ústavní soud zrušil rozsudky Krajského soudu v Českých Budějovicích a Okresního soudu v Písku, zdůraznil právo na rodinný život a právo na péči o děti i jejich výchovu.

Pisatel stížnosti je otcem chlapce narozeného v roce 2013. Písecký soud jej svěřil do výlučné péče matky. Otci uložil povinnost přispívat na výživu syna a umožnil mu stýkat se s ním vždy o sudém víkendu a každý sudý rok od 26. do 28. prosince, tedy nikoliv na Štědrý den.

Návrh na střídavou péči písecký soud zamítl zejména s ohledem na to, že rodiče bydlí 180 kilometrů od sebe. Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodnutí potvrdil. Ústavní soud justici vytknul to, že nerespektovala a zásadně omezila dřívější úpravu styku mezi dítětem a otcem. V minulosti se vídali téměř každý víkend.

Zvláště pak ústavní soudci zdůraznili význam Vánoc. "Má-li být upraven styk nerezidentního rodiče přiměřeně, je nutné, aby měl možnost být s dítětem i na Štědrý den (tedy v ten pro dítě i jeho rodiče 'nejsvátečnější' den v roce) - obdobně jako matka dítěte," stojí v nálezu.

Při rozhodování o styku obou rodičů s dítětem mají soudy dbát i na další svátky či prázdniny. "Styk obou rodičů lze upravit tak, aby mohli o syna rovnoměrně pečovat v režimu 'lichý a sudý rok' o jarních a podzimních prázdninách, Velikonocích, 5. a 6. července či dalších státem uznávaných svátcích," napsali ústavní soudci.

Tagy: Česko domácí Vánoce Ústavní soud justice a soudy děti a rodina

Zdroje: ČTK