Smrtonosná touha po popularitě na internetu

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Kdysi lidé řešili, co se o nich povídá po vsi. Doba pokročila a starosti o veřejné mínění se přenesly na internet. Většinu z nás beze sporu nějaký ten lajk potěší. Jak daleko byste ale byli ochotni zajít, abyste získali co největší - přitom zcela virtuální - ocenění, co nejvíce lajků?

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Pro jednoho mladíka z vietnamského Ho Či Minova Města zněla odpověď: Až k vážnému zranění a možné smrti. Slíbil totiž, že skočí ze čtvrtého podlaží obytného bloku, pokud tento slib na Facebooku nasbírá milion "lajků".

Tento incident je jen jedním z mnoha spojených s rychle se šířícím trendem #vietnamnoilalam, tedy "mladí Vietnamci udělají, co slíbili". Zdá se, že tento trend spustil právě zmíněný mladík, jehož jméno se server BBC rozhodl nezveřejnit.

V září slíbil, že se zapálí, pokud dostane 40 tisíc palců nahoru. Tento počet rychle nasbíral - a tak si za přítomnosti několika set pubescentů nedaleko vodního kanálu v Ho Či Minově Městě zapálil kabát, a pak okamžitě skočil do vody.

O několik dní později tentýž mladík slíbil, že se pobodá - a prakticky okamžitě za tento slib nasbíral 88 tisíc lajků. Následně zveřejnil video, na němž je vidět, jak se sám bodá do paže. Oba tyto bláznivé kousky mu vynesly 79 tisíc příznivců.

Pak začátkem října třináctiletá dívka na Facebook napsala, že pokud dostane 1000 palců nahoru, "zapálí školu". Požadovaného počtu dosáhla během dvou dní.

V klipu zveřejněném na facebooku, který začali uživatelé rychle sdílet, je vidět, jak polévá benzínem dveře a židle před jednou z učeben uvnitř školy. Dav, který ji přitom pozoroval, se ovšem rychle rozprchnul, jakmile jí od ohně chytily i kalhoty. Utrpěla popáleniny, s nimiž skončila v nemocnici.

Tento případ stále ještě vyšetřuje policie, zatímco ředitel školy žáky vyzval, aby podobné texty nezveřejňovali - a uspořádal pro ně hodinu správného používání facebooku.

Podle Do Canh Thina, náměstka ředitele Střediska pro kriminologický výzkum a vyšetřování, je tento fenomén "nezdravý a může vést k nenormálnímu, velikášskému a nerozumnému" chování. "Podobné činy, kdy se mladí snaží dosáhnout 'slávy' za jakoukoli cenu, se dramaticky šíří. Pokud proti tomuto trendu nezakročíme, mohou snadno přejít ke zločinnosti," dodal.

Ovšem ne všechny podobné kousky jsou potenciálně nebezpečné. Na vietnamském facebooku se objevil například mladík, který slíbil, že se oblékne jako žena, pokud nasbírá 1000 lajků, a další, který za stejnou přízeň uživatelů sliboval, že pojede nahý na motorce.

To jsou výzvy, které se v mnohém podobají například Ice Bucket Challenge, jež před několika lety byla velkým hitem internetu a lidé se předháněli, aby si vyklopili na hlavu kbelík plný ledových kostek.

Podle Dang Thanh Hanga, spolupracovníka Současných východoasijských studií na univerzitě Duisburg-Essen, představuje zveřejnění slibu a jeho splnění "rychlé posílení ega ve virtuálním prostoru". Odvrácenou stranou je podle něj skutečnost, že po zveřejnění se dotyčný či dotyčná rychle stanou terčem a obětí kybernetické šikany.

Například dívka, která založila oheň ve škole, se později svěřila zpravodajskému serveru Dat Viet Online, že dostávala výhrůžky, které ji nutily, aby provedla to, co slíbila. Několik lidí jí dokonce koupilo benzín, který použila, a hrozili jí bitím, pokud oheň nezaloží.

"Pokud by se ti lidé pokusili ze svého slibu vycouvat, pak by nejen 'ztratili tvář', ale zároveň by čelili pohrůžkám násilí," dodal Dang Thanh Hang. "Nemají jinou možnost, než udělat, co slíbili. V jistém ohledu jsou vlastně oni obětí, uvězněnou v neuváženém slibu, kterým si jen koledují o problémy."

Tagy: zahraničí sociální sítě zajímavosti a kuriozity média a internet

Zdroje: ČTK,BBC