'Šmejd' in China. Nejnebezpečnějším zbožím v EU byly loni dětské hračky

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Evropský systém varování před nebezpečnými výrobky na trhu v loňském roce zaznamenal více než dva tisíce varování. Podle evropské komisařky pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věry Jourové jich více než polovina pocházela z čínské produkce. Nejproblémovější přitom byly dětské hračky v čele s loňským hitem spinnerem.

Nejzávadnějším zbožím v EU byly v loňském roce populární spinnery

Nejzávadnějším zbožím v EU byly v loňském roce populární spinnery,zdroj: Profimedia.cz

Včasné varování na nebezpečný výrobek umožnilo úřadům v členských zemích adekvátně reagovat a například zboží stáhnout z trhu, celkem se tak stalo skoro ve čtyřech tisících případů.

Procento týkající se Číny je shodné s údajem v předchozím roce, podíl čínské produkce v závadných výrobcích se tak stabilizoval. "S čínskými úřady dál úzce kooperuji, vyměňujeme si zkušenosti," řekla dnes novinářům komisařka, když výsledky za loňský rok prezentovala přímo v bruselské odborné laboratoři. Nebezpečné výrobky ze zemí samotné EU loni představovaly 413 upozornění, tedy 26 procent.

Po hračkách (29 procent), mezi kterými bylo hned deset typů loni oblíbených spinnerů, byla nejčastěji oznamovanou kategorií "motorová vozidla" (20 procent), tedy automobily a motocykly, a pak také oblečení, textil a módní doplňky (12 procent).

"I kdyby to mělo zachránit před nemocnicí jen jedno jediné dítě, tak myslím, že to má smysl," řekla Jourová o systému, kterým se země unie na závadné výrobky upozorňují už od roku 2003.

Hračky jsou hlavní problém i v Česku

Nejčastěji zmiňovaným hrozícím rizikem je ve 28 procentech případů "zranění", následované "chemickým rizikem", možností vdechnutí a případným elektrickým šokem. Závadné zboží nejčastěji hlásily úřady z Německa, Španělska a Francie.

"Systém pomáhá úřadům reagovat a rychle z trhu dostat výrobky, které by mohly způsobit zranění," uvedla Jourová. Upozornila, že stále více výrobků si lidé kupují on-line, a proto komise upozorňuje na odpovědnost rovněž internetové prodejce.

V České republice tvořily hračky dokonce 68 procent oznámených nebezpečných výrobků, v 58 procentech případů hrozilo právě chemické riziko.

Celkový počet upozornění loni ve srovnání s rokem předchozím o něco vzrostl. V roce 2016 zaznamenal systém včasného varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX) celkem 2044 upozornění.

Tagy: Česko domácí Evropská unie ochrana spotřebitelů

Zdroje: ČTK