Pozor na 'šmejdy'! Pilují si nové triky, varují inspektoři

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

"Šmejdům" loni uložila Česká obchodní inspekce (ČOI) 72 pokut v celkové výši 22,2 milionu korun. To je meziročně o 7,5 milionu méně. Inspekce loni zjistila porušení zákona u 29 procent všech kontrolovaných předváděcích akcí, v roce 2016 to bylo 76 procent. Předváděcích akcí v ČR loni ubylo, jejich provozovatelé však mají novou strategii -  přesouvají je na internet nebo do nabídek po telefonu. 

Seminář pomáhající seniorům čelit trikům nepoctivých prodejců

Seminář pomáhající seniorům čelit trikům nepoctivých prodejců,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Nejvyšší pokuty v celkové výši devět milionů korun dostala společnost BNM-Medical Czech. Organizátoři akcí většinou nedodrželi povinnost řádně pořádání akcí ohlásit. Firmě Worm inspekce uložila sankce v celkové výši 4,3 milionu korun, převážně za nekalé obchodní praktiky.

Česká obchodní inspekce uskutečnila v roce 2017 celkem 107 kontrol. "Dobrou zprávou pro spotřebitele je, že ČOI zaznamenala v minulém roce pokles pořádání klasických předváděcích akcí. Přestože došlo k výraznému omezení konání těchto akcí, budou kontroly pokračovat i v roce 2018, jelikož oběťmi jsou převážně senioři," dodal ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Ve 25 případech inspekce při kontrolách zjistila, že organizátor prodejní akci dopředu nenahlásil, v osmi případech bylo použita některá z forem nekalých obchodních praktik. Ve 12 případech pak pozvánka neobsahovala časový harmonogram akce.

To, že klesá počet tradičních předváděcích akcí, je podle inspekce patrné i z počtu stížností spotřebitelů, kterých inspekce dostala předloni 281, v roce 2017 pouze 51.

Tagy: Česko domácí šmejdi česká obchodní inspekce podvody a krádeže

Zdroje: ČTK