Šlechtová se chystá na obranu, Babiš odtajnil dalšího kandidáta

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 11. 2017 17:43) - Aktuality autor: šar

Ačkoliv šéf hnutí ANO Andrej Babiš po úterním jednání s prezidentem Milošem Zemanem odmítl mluvit o jménech kandidátů na ministry, některá jména už se "provalila". A hned dvě ze známých tvářích, by rády změnily resort.

Současná ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Současná ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová,zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

To, že je Babišovou kandidátkou na ministryni obrany už v úterý potvrdila Karla Šlechtová. "Jsem připravena být na ministerstvu partnerem armády a zajistit potřebný servis při očekávaném navýšení počtu vojáků i rozpočtu," uvedla uvedla současná šéfka ministerstva pro místní rozvoj. 

Šlechtová by byla teprve třetí ženou v historii ČR, která by obranu vedla. Její předchůdkyně Karolína Peake (Lidem) ve funkci vydržela jen devět dnů, Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) dosud čelí obžalobě kvůli nákupu letounů CASA.Žena obranu řídí třeba v Německu, kde je ve funkci už čtyři roky Ursula von der Leyenová. Příchod nové šéfky je prý na úřadu očekáván s nejistotou a napětím.

Šlechtovou totiž předchází pověst extrémně pracovité a přísné nadřízené.

Dosavadní ministr obrany Martin Stropnický (ANO) by se měl podle nepotvrzených informací přesunout na ministerstvo zahraničí, který zatím informaci nechce komentovat.

To jejich spolustraník Dan Ťok zůstane na ministerstvu dopravy. Ve středu to při své návštěvě Jihomoravského kraje potvrdil prezident Miloš Zeman. Ten sice Ťokovo jméno nezmínil, ale uvedl, že ministr dopravy zůstane stejný a že s ním bude hovořit o dálnici na Vídeň, jejíž stavba se oddaluje. 

Zeman, který na Moravě prohlásil, že nominaci Šlechtové respektuje, také nakousl, že bude zajímavý rozhovor s dosavadní náměstkyní na ministerstvu pro místní rozvoj.

Jméno neuvedl, ale některých spekulací by se ministryní pro místní rozvoj mohla stát poslankyně za ANO Klára Dostálová. Do října působila právě jako náměstkyně Šlechtové.

"Rád se seznámím s jejími představami, protože právě v tomto resortu by mělo být ono tajemství, jak vytvořit rovnováhu mezi úkoly, které dává stát, a penězi, které dává stát," uvedl prezident.

Už se to rýsuje? 

Ve vládě by podle dřívějších Babišových vyjádření vedle Šlechtové, Ťoka a Stropnického měli z dosavadních ministrů ANO pokračovat Richard Brabec (nyní ministr životního prostředí) a ministr spravedlnosti Robert Pelikán. 

Brabec ve středu potvrdil, že bude nadále ministrem životního prostředí. Ťok by měl podle Zemanova vyjádření zůstat ministrem dopravy a svůj resort by si měl ponechat i Pelikán.

Jako o možném ministrovi průmyslu se mluví o někdejším náměstkovi na ministerstvu Tomáši Hünerovi. "Do doby oficiálního zveřejnění jmen členů vlády nechci kandidaturu komentovat," reagoval dnes Hüner na žádost, aby se ke spekulacím o své kandidatuře na ministra vyjádřil.

O ministrovi zemědělství se podle informací ČTK zatím definitivně nerozhodlo. Mezi zvažovanými kandidáty je bývalý člen TOP 09 a současný poslanec ANO Karel Tureček, mluví se i o předsedovi představenstva zemědělské společnosti Úsovsko Jiřím Milkovi, finální výběr ale může být i jiný.

Ministryní financí by se patrně měla stát dosavadní náměstkyně Alena Schillerová. Babiš ji prosazoval do úřadu už po svém odvolání z vlády v květnu, koaliční partneři ANO z ČSSD a KDU-ČSL ale nominaci odmítli.

Babišem potvrzeným kandidátem na ministra vnitra je pak bývalý náměstek úřadu a někdejší šéf bezpečnosti strojírenských Vítkovic Lubomír Metnar.  Metnar podle iDNES.cz v minulosti pracoval také dlouhé roky v Moravskoslezském kraji jako policista, vyšetřoval nejzávažnější trestnou činnost.

Dřívější generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková, o níž se spekuluje jako o možné ministryni práce, dnes řekla, že se k záležitosti nebude vyjadřovat. Také šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun nechtěl komentovat dohady o tom, že by mohl v Babišově vládě zastávat pozici ministra vnitra.

Přehled možných i potvrzených (tučně vyznačeni) ministrů budoucí vlády Andreje Babiše:

 • Ministr dopravy: Dan Ťok
 • Ministryně financí: Alena Schillerová
 • Ministr kultury: Ilja Šmíd
 • Ministryně obrany: Karla Šlechtová
 • Ministryně práce a sociálních věcí: Marie Bílková, nebo Jaroslava Němcová
 • Ministryně pro místní rozvoj: Klára Dostálová
 • Ministr průmyslu a obchodu: Tomáš Hüner, nebo Pavel Juříček
 • Ministr spravedlnosti: Robert Pelikán
 • Ministr školství: Robert Plaga
 • Ministr vnitra: Lubomír Metnar 
 • Ministr zahraničí: Martin Stropnický
 • Ministr zdravotnictví: Adam Vojtěch
 • Ministr zemědělství: Karel Tureček
 • Ministr životního prostředí: Richard Brabec

Tagy: Česko domácí Ministerstvo obrany Ministerstvo zahraničí hnutí Ano česká vláda český prezident česká politika ministerstvo pro místní rozvoj

Zdroje: ČTK