Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost, koalice otálí s přidáním učitelům

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 9. 2017 12:47) - Aktuality autor: šar

Školské odbory v úterý vyhlásily stávkovou pohotovost. Vadí jim, že vládní koalice odkládá rozhodnutí o zvýšení platů učitelů a dalších pracovníků ve školství. Členové vlády se v pondělí shodli na tom, že chtějí učitelům přidat, ale nedohodli se na tom, od kdy a o kolik. Učitelé se proto začnou připravovat na stávku, řekl šéf školských odborů František Dobšík.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Petr Bělka / CNC / Profimedia

"Jsme přesvědčeni, že musíme tento signál vyslat, aby jim (koaličním stranám) to pomohlo při rozhodování," uvedl odborářský předák.

Odboráři trvají na zvýšení platů učitelů o 15 procent a platů nepedagogických pracovníků o deset procent, a to od listopadu. Dohromady požadují 13 miliard korun navíc. Jejich kroky podporují i ostatní svazy. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly se během následujících 24 hodin rozhodnou, zda se ke stávkové pohotovosti připojí.

Pokud by se stávka konala, mohla by podle odborářů trvat jeden či více dnů, zavřely by se školy a učitelé by přestali učit. Odbory uvažují o několika termínech, kdy by případnou stávku mohly vyhlásit. Očekávají, že by ji pak mohlo podpořit 70 až 80 procent škol. Stále ale doufají, že k ní nebudou muset přistoupit.

"Stávková pohotovost pro nás znamená, že budeme dál vyjednávat, dál budeme jednat s vládou a nejsou to zavřené dveře. Je to takový zdvižený prst, že situace je už opravdu kritická," vysvětlila místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Nyní začnou odboráři školám posílat informace o tom, jak se mají na stávku připravit.

Své kroky chtějí dále koordinovat i se zástupci vysokých škol, kteří budou o svém postupu jednat ve středu. Akademici požadují patnáctiprocentní růst platů i pro vysokoškolské pedagogy, což by znamenalo zhruba 2,5 až tři miliardy korun navíc. "(Případná stávka) Může nějakým způsobem navazovat i na vysoké školy, na jejich zahájení akademického roku," řekl Dobšík.

Štech se s odboráři sejde příští týden

Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) na twitteru uvedl, že plánuje setkání s odboráři, jakmile to dovolí jeho zdraví. Po plánovaném lékařském zákroku by se měl vrátit do práce začátkem příštího týdne. Požadavkům odborů Štech rozumí, učitelé si podle něj lepší platy zaslouží. 

"Věcně jsme s deklarovanými požadavky ve shodě, to říkám opakovaně," dodal Štech s tím, že stávkovou pohotovost považuje za logický důsledek dění. "Nenaplnění slibů vyvolává pochopitelně frustraci i ostřejší reakce. Učitelé byli trpěliví dlouho a navýšení platů si zaslouží. Věřím, že k němu skutečně dojde. Jde o kvalitu a vzdělání dětí a studentů!" napsal Štech. Jeho spolupracovníci jsou prý s odbory v kontaktu průběžně a ministrovi předávají aktuální informace.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera (TOP 09) nechtěl stávku výrazně komentovat. "Načasování do předvolebního období je možná trochu nešťastné, protože nevím, zda je někdo schopen konat tak, aby se požadavky splnily," řekl novinářům ve sněmovně. Požadavky jsou však podle něj relevantní. Připomněl, že TOP 09 chce učitelům zvýšit platy v horizontu několika let řádově o 30 procent, aby nedostávali méně než "represivní složky".

Jednání o zvýšení platů jsou součástí debat o tvorbě státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) v návrhu rozpočtu na příští rok vyčlenil na růst platů v celém veřejném sektoru 12 miliard korun, což na uspokojení požadavků na vyšší platy nestačí. Zvyšovat již schválený padesátimiliardový schodek rozpočtu žádná z koaličních stran nechce. Odboráře vyzvaly ke klidu a dialogu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že by se o platech mělo rozhodnout do konce září.

Koaliční strany se nejdřív chtějí dohodnout na tom, odkud peníze pro učitele vezmou, a poté se chystají rozhodnout o míře zvýšení platů. Další peníze by na ně zřejmě mohly jít z nevyčerpaných rezerv ministerstev a také z peněz, které do rozpočtu proudí díky úspěšnému vývoji ekonomiky. Strany se ale liší v názoru na to, zda mají učitelé dostat přidáno už od listopadu, nebo až od začátku příštího roku.

Nízké platy učitelů kritizují odborníci dlouhodobě. Odbory chtějí docílit zvýšení platů v regionálním školství do roku 2020 na 130 procent průměrné mzdy v Česku, která v letošním druhém čtvrtletí činila 29 346 Kč.

Tagy: stávka Česko domácí české školství mzdy a důchody protesty a demonstrace práce a odbory

Zdroje: ČTK