Škola bez učitelů vychovává elitní programátor(k)y - a zadarmo

MAGAZÍN - Magazín autor: šar

Francouzský podnikatel a miliardář Xavier Niel chtěl pro své projekty ty nejlepší programátory, před čtyřmi lety však prý ve Francii nenašel nikoho, kdo by dostál jeho nárokům. Založil si tedy vlastní školu École 42, z níž vychází zaměstnanci podle jeho gusta. A kde výuka probíhá poměrně svérázně - nejsou v ní totiž žádní učitelé a studenti si práce opravují navzájem, napsal server Quartz. 

Podnikatel Xavier Niel (vlevo) se studenty a studentkami École 42 a produktovým šéfem Facebooku Chrisem Coxem

Podnikatel Xavier Niel (vlevo) se studenty a studentkami École 42 a produktovým šéfem Facebooku Chrisem Coxem,zdroj: Profimedia.cz

Do bezplatného tří- a pětiletého studijního programu se může přihlásit úplně kdokoli. Stačí uspět v online logickém testu a pak projít měsíční vyřazovací soutěží, ze které vzejde nový ročník o tisíci studentech. Ti pak "studují" ve velkých sálech plných počítačů Apple v objektu Station F na jihovýchodě Paříže.

Škola už má řadu absolventů. Ještě během studia najde zaměstnání zhruba 80 procent studentů, na jeho konci už je mají všichni.

"Nic neučíme," říká ředitel École 42 Nicolas Sadirac. "Studenti si musejí vytvořit to, co potřebují," dodává. Každé ráno v 08:42 dostanou zadání projektu, na jehož vypracování mají 48 hodin, takže v každém momentě pracují na více úkolech a se svým časem mohou nakládat, jak uznají za vhodné.

Celá škola funguje jako hra: studenti dostávají body za dobrou práci nebo za opravení chyb svých kolegů, za ně si pak mohou "kupovat" opravy od spolužáků. Za disciplinární prohřešky přicházejí tresty, například v podobě manuální práce.

Původně požadovala École 42 na konci studia zvládnutí určitých dovedností, dnes už i tento konvenční prvek školství odpadl. Hlavním cílem zakladatele Niela je pěstovat ve studentech mix kreativity, kritického myšlení, schopnosti spolupráce a iniciativnosti, aby mohli v budoucnu uspět v jakémkoli odvětví.

Spuštěním bezplatné moderní školy chtěl Niel také nabourat diskriminační podmínky na francouzském trhu práce, kde mladí lidé z chudších rodin, kteří nevystudovali elitní školy, nedostávají ty nejlepší posty. Na provoz pařížského kampusu dosud utratil 48 milionů eur (1,3 miliardy Kč).

"Pokud nemáte čistý trestní rejstřík, nejde vám matematika, mluvíte sprostě, to nám je jedno," řekl Niel serveru Venture Beat. "Jediné, co nás zajímá, je logické myšlení a motivace," dodal.

Tagy: Francie Paříž zahraničí věda a technika vzdělání a výchova podnikatelé a firmy počítače a škola

Zdroje: ČTK,QUARTZ