Dnes je neděle 23. června 2024., Svátek má Zdeňka
Počasí dnes 13°C Polojasno

Škoda Transportation uspěla v tendru, dodá na Slovensko devět vlaků

Škoda Transportation uspěla v tendru, dodá na Slovensko devět vlaků
Společnost Škoda Transportation v konsorciu s firmou ŽOS Trnava dodá slovenskému národnímu dopravci Železničná spoločnosť Slovensko 9 nových elektrických vlakových jednotek (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Společnost Škoda Transportation v konsorciu s firmou ŽOS Trnava dodá slovenskému národnímu dopravci Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) devět nových elektrických vlakových jednotek.

Smlouva v hodnotě zhruba 76 milionů eur (1,9 miliardy korun) bude podepsána nejpozději na přelomu srpna a září, řekl dnes novinářům na dotaz ČTK předseda představenstva ZSSK Roman Koreň.

Plzeňská Škoda Transportation, největší skupina v dopravním strojírenství ve střední a východní Evropě, dnes informaci nekomentovala. Výrobce vlaků, lokomotiv, tramvají, trolejbusů, autobusů a vozů metra se vyjádří až po podpisu kontraktu, který předpokládá začátkem září.

Zakázka zahrnuje i opci na dodání dalších 11 vlaků. Vítězné konsorcium předložilo podle Koreně výrazně lepší nabídku než druhý účastník soutěže, švýcarská společnost Stadler Bussnang. Kontrolu tendru už ukončil slovenský úřad, který dohlíží na veřejné zakázky (ÚVO).

Téměř celou hodnotu zakázky bude ZSSK financovat z evropských fondů, dopravce dnes podepsal smlouvu s ministerstvem dopravy o poskytnutí nevratného příspěvku na nákup devíti zmíněných vlakových souprav. V provozu by měly být do konce roku 2023. Před případným využitím opce na dodání dalších vlaků bude muset ZSSK najít peníze na jejich koupi, dosud obnovu vozového parku pokrývala hlavně z unijních fondů.

„Do vozového parku našich železnic opět přibudou nové ekologické elektrické jednotky, které umožní bezpečnější a pohodlnější cestování tentokráte na tratích východního Slovenska. Projektem pokračujeme v úspěšné dlouhodobé slovensko-české spolupráci,“ uvedl Koreň k nákupu devíti souprav.

Škoda Transportation a slovenská firma ŽOS Trnava získaly od ZSSK v roce 2018 zakázku v hodnotě 160 milionů eur (čtyři miliardy korun) na dodávku 25 elektrických jednotek. ZSSK má zatím z tohoto tendru, ve kterém zmíněné firmy rovněž porazily Stadler, v provozu 18 souprav.

Skupinu Stadler naopak ZSSK označila za vítěze jiného tendru na dodání čtyř elektrických vlakových jednotek v odhadované hodnotě téměř 77 milionů eur (zhruba dvě miliardy korun) pro regionální dopravu. Soutěže, kterou nyní kontroluje ÚVO, se zúčastnila i Škoda Transportation. U Stadleru si ZSSK dříve objednala vlakové jednotky a multifunkční lokomotivu pro tratě ve Vysokých Tatrách.

Zdroje: