Situaci v Sýrii komplikuje Rusko, shodli se Kerry a Hammond

- Aktuality autor: pal

Situace v Sýrii se kvůli zapojení Ruska do konfliktu stává komplikovanou. Na své schůzce to řekli ministři zahraničí Spojených států a Británie, John Kerry a Philip Hammond. Americký ministr zahraničí chce, aby Rusko zvýšilo tlak na Asada a přesvědčilo ho k vyjednávání, které by pomohlo ukončit krvavý konflikt.  

Ministři zahraničí USA a Británie jednali o situaci v Sýrii

Ministři zahraničí USA a Británie jednali o situaci v Sýrii,zdroj: Profimedia.cz

"Potřebujeme se dostat k jednacímu stolu. O to se teď snažíme a doufáme, že Rusko, Írán a kterákoli další vlivná země pomůže k dosažení tohoto cíle," prohlásil Kerry.

USA jsou podle ministra zahraničí připraveny jednat. "Je i Asad připraven k jednání, k opravdovému jednání? Je Rusko připraveno ho k jednacímu stolu přivést?" ptal se Kerry v besedě s novináři.

Situace v Sýrii se stává čím dál tím více komplikovanější

Oba ministři konstatovali, že situace v Sýrii je nyní po zvýšeném zapojení Ruska do konfliktu v zemi ještě komplikovanější.

"Musíme o této situaci jednat v rámci mnohem širšího problému - včetně migračních tlaků, humanitární krize v Sýrii a nutnosti porazit IS (hnutí Islámský stát)," řekl britský ministr.

Kerry uvedl, že přesun ruských bojových letadel do Sýrie by se mohl stát hrozbou pro síly USA a spojenců, které v oblasti Blízkého východu operují.

Podle amerických činitelů už Rusové umístili v Latákíji v severní Sýrii malý počet letounů a nejméně jeden systém raket země-vzduch; jsou tam už také ruské tanky, vrtulníky a příslušníci námořní pěchoty, uvedli činitelé USA.

Jde podle nich o první rozmístění významných ruských vojenských sil v zahraničí od války v Afghánistánu v 80. letech.

Ministři obrany USA a Ruska spolu jednali o Sýrii

Kerryho výroky zazněly krátce po telefonické besedě ministrů obrany USA a Ruska, kteří spolu v pátek hovořili po víc než roce. Tématem rozhovoru Ashtona Cartera a Sergeje Šojgua bylo řešení krize v Sýrii.

Podle Kerryho by jednání o vojenských otázkách mezi USA a Ruskem měla zajistit, že mezi oběma stranami nebude docházet k incidentům. Podle AP to ze strany Washingtonu znamená tiché přijetí posílené ruské přítomnosti v Sýrii.

Washington Rusko už týdny před posilováním jeho vojenských sil v Sýrii varuje a vyčítá mu, že tím komplikuje boj proti Islámskému státu.

Rusko výtky odmítá s tím, že jeho síly jsou určeny k boji proti islamistům a že jejich vyslání naopak zmírňuje problémy vyvolané válkou, hlavně uprchlickou krizi.

 

 

Tagy: Velká Británie zahraničí Spojené státy konflikt v Sýrii

Zdroje: ČTK