USA nesouhlasí s ruskou podporou syrského prezidenta, řekl Kerry Lavrovovi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 9. 2015 14:20) - Aktuality autor: pal

Spojené státy nesouhlasí s podporou syrského prezidenta Bašára Asáda ze strany Ruska. Vede to jen k prohloubení konfliktu v Sýrii. Uvedl to americký ministr zahraničí Johny Kerry v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Podle agentury AP za americkým nesouhlasem stojí nové informace o ruských dodávkách zbraní do Sýrie, které americkou diplomacii zaskočily. 

Kerry a Lavrov spolu telefonicky mluvili o ruské podpoře Asadovi

Kerry a Lavrov spolu telefonicky mluvili o ruské podpoře Asadovi,zdroj: Profimedia.cz

Kerry prohlásil, že postup Ruska "podkopává společný cíl, jímž je boj proti extremismu". Kerry také řekl, že je třeba najít řešení situace přípravou přechodného politického období v Sýrii.

Rusko se stále hlásí k tomu, že je spojencem Asada, a tvrdí, že zbrojní dodávky jsou určené k boji proti Islámskému státu (IS). 

Asad podle Kerryho není spolehlivým členem koalice

Podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí Kerry v telefonátu prohlásil, že "USA jsou rozhodnuty bojovat v koalici 60 zemí proti IS, avšak Asad nemůže být spolehlivým členem této koalice. USA uvítají konstruktivní ruskou účast v boji proti IS," sdělil Kerry.

Podle Lavrova Rusko usiluje o vytvoření "jednotné fronty" pro boj proti teroristickým skupinám v Sýrii. Asad pod pojem teroristé ale řadí také opozici, s níž USA spolupracují.

To, že Rusko hodlá Asada vojensky nadále podporovat, řekl v úterý také prezident Vladimir Putin. Prohlásil, že bez ruské pomoci by situace v Sýrii byla nyní horší a proud uprchlíků, kteří míří do Evropy, ještě větší.

Cíle ruské politiky jsou podle Bílého domu nejasné

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest označil podporu Asada ze strany Moskvy za "prohranou sázku". O cílech politiky Ruska v Sýrii prohlásil, že jsou "spíše nejasné".

Moskva podle něj ze Sýrie učinila svůj satelit. Může to prý znamenat, že Putin sleduje spíš dlouhodobý cíl, ale jaký, to není podle Earnesta "zcela jasné".

Mluvčí Pentagonu řekl, že množství ruského vojenského vybavení, které míří do syrské Latákíje, navozuje dojme, že Moskva tam chce vybudovat předsunutou operační základnu a letiště.

Koalice nezastaví šíření IS, tvrdí Asad 

Koalice zemí vedených USA nedokáže zabránit šíření organizace Islámský stát (IS). Prohlásil to syrský prezident Bašár Asad, který poskytl rozhovor ruským sdělovacím prostředkům. O jeho případné rezignaci podle něj mohou rozhodnout jedině Syřané.

Asadův rozhovor byl zveřejněn den po vyjádření prezidenta Vladimira Putina, který v úterý řekl, že Rusko bude pokračovat ve vojenské podpoře Sýrie a že bez ní by tamní situace byla ještě horší než nyní.

Asad řekl, že jeho vláda se nepodílí na rozhodování o leteckých úderch mezinárodní koalice, ale prozatím se podařilo vyhnout se kolizi. Podle prezidenta je Damašek připraven spolupracovat se Západem i Saúdskou Arábií a podílet se na "skutečné protiteroristické koalici".

V boji proti teroristům, k nimž Damašek řadí také opozici proti syrskému režimu, je podle prezidenta významným partnerem Írán. Teherán prý poskytuje techniku a vojenské experty, nikoli vojáky.

Asad obvinil Evropu z podpory terorismu v Sýrii. Tato podpora je podle prezidenta příčinou současné uprchlické krize v Evropě. Západní státy a Turecko podle prezidenta IS vyzbrojují.

Izrael má obavu, že zbraně pro Asada skončí v rukou Hisbaláhu

O situaci kolem podpory syrského prezidenta bude jednat i Izraelský premiér Netanjahu, který byl naposledy v Moskvě v roce 2013. Příští týden tam pojede jednat s Putinem a podle svého úřadu vyjádří znepokojení nad předáváním moderní vojenské technologie do Sýrie.

Některé z těchto zbraní mohou podle Izraele padnout do rukou libanonskému Hizballáhu a dalším organizacím bojujícím proti Izraeli.

Podle západních zdrojů je mezi převáženou technologií také pokročilý raketový protiletadlový systém SA-22. Mají ho obsluhovat ruští vojáci a cílem je zřejmě posílit obranu letecké základny u syrské Latákíje, což je Asadova bašta. Izrael do bojů v Sýrii nezasahoval, ale několikrát bombardoval kolony se zbraněmi určenými údajně Hizballáhu.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí Spojené státy konflikt v Sýrii

Zdroje: ČTK