Z nepřátel spojenci. Sýrie se chce spojit s USA v boji proti islamistům

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Poslední vývoj událostí - jako například vražda amerického novináře - může donutit Spojené státy změnit postoj k Sýrii. Syrský ministr zahraničí Valid Mualim v televizi uvedl, že země je připravena spolupracovat s USA v boji proti islamistům. Amerika, která se prozatím odmítla do občanské války v Sýrii vměšovat a kritizovala letecké údery proti vojákům ISIL, se tak možná stane novým spojencem ve válce proti terorismu.

Američtí vojáci, ilustrační snímek

Američtí vojáci, ilustrační snímek,zdroj: Getty Images

Sýrie je připravena spolupracovat se Spojenými státy v boji proti terorismu. Na dnešní tiskové konferenci, kterou odvysílala syrská státní televize, to prohlásil syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Zároveň dodal, že jakýkoli úder proti islamistům na území Sýrie musí být koordinován s místními úřady, jinak půjde o agresi.

Mualimovo prohlášení je nejspíš reakcí na náznaky amerických představitelů, že USA zvažují letecké údery na pozice islamistů z hnutí Islámský stát i v Sýrii. Dosud podnikaly cílené nálety jen na ozbrojence na severu Iráku. Jak o víkendu uvedl bezpečnostní poradce Bílého domu Ben Rhodes, Američané podniknou cokoli, aby ochránili národní bezpečnost. "Nebudeme se omezovat hranicemi," dodal poradce prezidenta Baracka Obamy.

Samotné nálety podle syrského ministra v boji s islamisty, kteří ovládli již třetinu Sýrie, nestačí. Sousední státy by si měly se Sýrií vyměňovat své zpravodajské informace, dodal šéf syrské diplomacie. Odsoudil rovněž nedávné zabití amerického novináře Jamese Foleyho.

Spojené státy se dosud vyhýbaly jakémukoli vojenskému zapojení do syrské občanské války, která trvá již více než tři roky. Vzhledem k ofenzivě islamistů, kterou podnikají v Iráku a Sýrii, a také smrti Foleyho, ale může tento odpor slábnout, poznamenala agentura AP. Mnoho vysoce postavených republikánů i někteří demokraté již vyzvali Obamu, aby proti islamistům zasáhl mnohem tvrději než doposud.

Tagy: Sýrie USA terorismus valka ISIL

Zdroje: ČTK