V Řecku hrozí povolební remíza. Přijde na řadu velká koalice?

- Aktuality autor: pal

V Řecku probíhají přípravy na předčasné volby. Podle předběžných průzkumů může vzniknout širší koalice a jde především o to, zda se v zemi podaří nastolit politickou stabilitu. SYRIZA i konzervativní Nová demokracie mají podle průzkumů stejnou šanci na vítězství. 

Volební lístky stran SYRIZA a Nová demokracie. Ilustrační foto

Volební lístky stran SYRIZA a Nová demokracie. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Předvolební průzkumy veřejného mínění dávaly v posledních týdnech zhruba rovnocenné šance na vítězství levicové formaci SYRIZA expremiéra Alexise Tsiprase a konzervativní Nové demokracii (ND) v čele s Evangelosem Meimarakisem.

Levicová SYRIZA nemá vítězství jisté

SYRIZA ale získala v posledních průzkumech mínění určitý náskok před ND. SYRIZA vedla v pěti ze šesti průzkumů, a v posledním dokonce o 2,5 procentního bodu. V posledním týdnu přitom obě strany nebyly nikdy od sebe vzdáleny více než na zhruba půl procentního bodu.

Vývoj voličské podpory by mohl dávat za pravdu Tsiprasovi, který tvrdí, že většina doposud nerozhodnutých voličů je připravena se nakonec přiklonit k jeho straně. V každém případě ale jedna ze dvou dominantních stran povede povolební jednání o vytvoření vládní koalice.

Ani možnému vítězi voleb totiž žádný z průzkumů nedává šanci na zisk více než zhruba 28 procent hlasů, přičemž pro dosažení většiny v 300členném parlamentu je zapotřebí při započtení bonusu 50 poslaneckých míst přibližně 38 procent hlasů.

Do parlamentu se může dostat i Zlatý úsvit  

Daleko za oběma hlavními soupeři se tísní houf různorodých stran. Tříprocentní hranici volitelnosti překročí s přehledem proevropští liberálové, socialisté a patrně i centristé.

Do parlamentu se dostanou i tradiční odpůrci Evropské unie - na třetím místě za formací SYRIZA a ND se zhruba šesti procenty hlasů by měli skončit neonacisté ze Zlatého úsvitu a své poslance mají jisté i komunisté.

Naopak Lidová jednota, což jsou odpadlíci ze SYRIZY, kteří hlasovali proti přijetí nového záchranného programu, vstup do parlamentu jistý nemá, stejně jako Tsiprasovi koaliční partneři Nezávislí Řekové.

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co vyjednal podmínky třetího záchranného programu s mezinárodními věřiteli. V Řecku nyní vládne úřednický kabinet premiérky Vasiliki Thanosové.

Řekové nechtěli odchod z eurozóny

SYRIZA si zachovala značnou podporu i přesto, že v minulých měsících Tsipras zjevně porušil své předvolební sliby, díky nimž se dostal k moci. V lednu mu voliči dali mandát díky slibům, že skoncuje s ekonomickými škrty a tržními reformami spojenými s mezinárodní finanční pomocí.

Premiér se ale nakonec s věřiteli dohodl na novém plánu, který brání bankrotu a předpokládá, že země bude muset za poskytnutí dalších desítek miliard eur pokračovat v politice úspor a reforem.

SYRIZA tedy nedokázala prosadit alternativní řešení v podobě vyhlášení platební neschopnosti a opuštění eurozóny především proto, že to drtivá většina společnosti nechtěla.

Řecké vlády v desetiletích od vstupu do Evropské unie a eurozóny zemi v zájmu zvyšování životní úrovně obyvatelstva prudce zadlužovaly a v roce 2010 Řecko spadlo do dluhové krize.

Od té doby jí před bankrotem a jeho těžkými následky chrání stálý příliv peněz od eurozóny a Mezinárodního měnového fondu. Přechod hnutí SYRIZA do tábora zastánců dohod s věřiteli otupilo ostří předvolebních debat, které byly dříve plné obviňování ze zrady a podlézání věřitelům.

Tsipras slibuje zmírnění dopadů úsporných opatření

Tsipras nyní pouze slibuje, že zmírní nejhorší dopady plánovaných úsporných opatření. Šéf ND Meimarakis hraje s kartou stability a poukazuje na to, že SYRIZA za pouhých pár měsíců své vlády zruinovala ekonomiku a nepřipravila zemi na proud masové migrace z Blízkého východu.

Analytik firmy Teneo Intelligence Wolfgango Piccoli agentuře AP řekl, že kampaň ukázala "zjevnou neschopnost obou stran předložit věrohodný program". "V nejlepším případě bude po klidu této apatické předvolební kampaně následovat další fáze improvizací, váhání, promeškávání termínů a politického hašteření," dodal.

 

Tagy: Řecko zahraničí řecká politika

Zdroje: ČTK