Silnice v ČR sužují námrazy a sněhové přeháňky

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Dopravu na dnes od rána ztěžují místy sněhové přeháňky. Ve vyšších polohách, kde cestáři nemohou používat sůl, leží vrstva ujetého sněhu, někde namrzá. Hlavní tahy jsou holé a mokré.

Sníh na silnicích.

Sníh na silnicích.,zdroj: Mediafax

Liberecký kraj

V Libereckém kraji dnes ráno mrzne a místy sněží. Teploměry v kraji klesly na některých místech až k osmi stupňům pod nulou a vozovky mohou namrzat. Silničáři radí jezdit se zvýšenou opatrností. Podle informací policie je zatím na silnicích klid a žádné nehody hlášeny nejsou.

Hlavní tahy jsou většinou holé a po chemickém ošetření vlhké. Místy mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu, platí to hlavně pro silnice 10 a 14 ve směru na Harrachov. Na silnicích nižších tříd je ujetá vrstva sněhu krytá posypem, místy mohou být vozovky zledovatělé.

Kralovarský kraj

V Karlovarském kraji v noci na dnešek sněžilo a sníh může komplikovat dopravu na silnicích. Kvůli teplotám pod nulou na silnicích zůstává vrstva rozbředlého sněhu a vozovky mohou i namrzat, upozorňují krajští silničáři. Policisté už vyšteřují první nehody.

Teploty se v kraji se pohybují od minus osmi do minus čtyř stupňů. Přestože sněžení nebylo silné, sníh hlavně na silnicích nižších tříd zůstává ležet.

Počasí způsobilo i první nehody. Před 7:00 se u Nového Žďáru u Aše srazily dva kamiony a jeden z nich zůstal v příkopu. Šest aut se srazilo na silnici mezi Počerny a Mírovou na Karlovarsku. Podle krajské policejní mluvčí Kateřiny Böhmové se obě nehody obešly bez zranění.

Královéhradecký kraj

Na Trutnovsku dnes ráno sněžilo. Silnice v okrese jsou po chemickém ošetření mokré. Na horské silnici do Malé Úpy na hřebenech Krkonoš je slabá vrstva zledovatělého sněhu. Ujetý starý sníh leží i na některých silnicích v Orlických horách. Teploty dnes ráno v hradeckém kraji klesly až k minus deseti stupňům Celsia, řekli ČTK silničáři.

Dnes by mělo být v kraji zataženo, místy se sněžením. Teploty by se měly pohybovat těsně pod nulou, na horách kolem minus šesti.

Pardubický kraj

Na silnicích v Pardubickém kraji se dnes místy opět objevil sníh. Jeho vrstva nepřesahuje několik milimetrů. Někde mohou vozovky také namrzat, varují silničáři.

Se sněhem musejí řidiči počítat v okolí Hlinska a Skutče na Chrudimsku a ve Svitavách. V těchto oblastech a také na celém Svitavsku jsou lokální námrazy.

Dnes rámo bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, místy vál slabý vítr. V okolí Žamberku zhoršovala viditelnost mlha. Teploty klesly až na minus šest stupňů.

Jihočeský kraj

Dopravu na jihu Čech dnes od rána ztěžují místy sněhové přeháňky. Ve vyšších polohách, kde cestáři nemohou používat sůl, leží vrstva ujetého sněhu, někde namrzá. Hlavní tahy jsou holé a mokré. Všechny silnice jsou podle dispečinku zimní služby správy a údržba silnic s opatrností sjízdné.

Teplota vzduchu se pohybuje pod bodem mrazu, nejvíce mrzne na Strakonicku, přístroje v meteorologické stanici Kocelovice naměřily minus 3,5 stupně Celsia. Přes den bude zataženo, místy slabé sněžení nebo déšť se sněhem. Nejvyšší denní teploty se očekávají jeden až čtyři stupně, na Šumavě kolem bodu mrazu.

Kraj Vysočina

Sněhové přeháňky dnes od rána komplikují dopravu na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Na chemicky udržovaných hlavních tazích leží rozbředlý sníh, na vedlejších silnicích je menší vrstva nového sněhu. Jízda vyžaduje zvýšenou opatrnost. Jinde na Vysočině jsou silnice suché, vymrzlé a sjízdné bez omezení, vyplývá z informací krajských silničářů.

Na Vysočině je zataženo, vane slabý vítr. Teploty se pohybují od jednoho do šesti stupňů pod nulou. Přes den bude podle meteorologů většinou zataženo, v celém kraji by mělo občas sněžit. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou dvou až minus dvou stupňů.

Zlínský kraj

Silnice druhé a třetí třídy ve vyšších polohách a v lesních úsecích Vsetínska mohou dnes ráno vlivem nízkých teplot namrzat. Jsou tak sjízdné jen se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Do kraje se ještě jednou vrací zima, podle meteorologů může už dnes přinést občasné sněžení.

Ostatní vozovky ve Zlínském kraji jsou holé, suché a sjízdné bez omezení. V kraji je zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala pod bodem mrazu, od minus pěti do minus dvou stupňů Celsia. Odpoledne by podle meteorologů měla stoupnout nejvýše na plus tři stupně Celsia.

Tagy: počasí silnice

Zdroje: ČTK