Schůzka asijské trojky: Debatovalo se i o protiraketovém systému v Jižní Koreji

- Aktuality autor: pal

Poprvé po třech letech se v sobotu sešli ministři zahraničí Japonska, Jižní Koreje a Číny, aby se pokusili obnovit pravidelné každoroční schůzky nejvyšších představitelů těchto tří asijských zemí. Ministři debatovali mimo jiné i o tom, jestli se Jižní Korea a Japonsko přidají k rozvojové bance vedené Čínou, nebo o rozmístění amerického protiraketového systému na jihokorejském území, který má region ochránit před KLDR. 

Poprvé po třech letech se sešli zástupci Japonska, Jižní Koreje a Číny

Poprvé po třech letech se sešli zástupci Japonska, Jižní Koreje a Číny,zdroj: Profimedia.cz

Pravidelná setkání asijské trojky ustala kvůli sporům o území a odlišný výklad dějin. Vzájemné vztahy se na čas ocitly na bodu mrazu. Jižní Korea a Čína viní Japonsko z toho, že se nechce vypořádat se svou válečnou minulostí a obě země s Tokiem vedou územní spory.

Japonsko a Jižní Korea, dva významní partneři Spojených států, se dosud nepřipojily k Asijské bance pro investice do infrastruktury, ale daly najevo, že o tom uvažují.

Sílící vliv Pekingu v Asijské bance přitom dělá starosti Washingtonu, který má pochybnosti, zda banka bude zohledňovat sociální otázky a problematiku životního prostředí.

Čína naproti tomu považuje za riziko umístění amerického protiraketového systému THAAD na území Jižní Koreje a to i přesto, že ji Soul a Tokio ujišťují, že systém bude chránit i Číňany.  

Tagy: Čína Japonsko Jižní Korea mezinárodní vztahy

Zdroje: ČTK