Jižní Korea a USA zvýšily stupeň ostražitosti společných sil

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Jižní Korea a Spojené státy dnes zvýšily stupeň ostražitosti společných vojenských sil v očekávání zkušebního startu severokorejské rakety středního doletu. Podle Soulu už bylo do rakety Musudan natankováno palivo a střela může být odpálena kdykoli. Raketa Musudan má dolet 4000 kilometrů a mohla by tedy zasáhnout Japonsko, Jižní Koreu i americký ostrov Guam. 

Armáda Severní Koreji

Armáda Severní Koreji,zdroj: guardian.co.uk

Společné jihokorejské a americké síly v Jižní Koreji zvýšily svou ostražitost ze stupně 3 na stupeň 2, sdělila tisková agentura Jonhap. Dvojka ve čtyřstupňovém systému Watchcon označuje "životní hrozbu", jednička platí v době válečného konfliktu. Čtyřka je naopak určena pro mírové období a trojka znamená "významnou hrozbu". 

Podle ruského ministra zahraničí Lavrova Moskva souhlasí s přístupem Washingtonu k Severní Koreji. Ministr dnes ale zároveň podle agentury Interfax upozornil, že jakékoli vojenské kroky by mohly být překážkou k uklidnění napětí na Korejském poloostrově. "Nikdo by neměl nikoho děsit vojenskými manévry," podotkl s odkazem na poslední americko-jihokorejské cvičení zahájené v březnu. 

Jižní Korea v pátek oznámila, že KLDR instalovala dvě rakety Musudan na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země. Střelu Musudan, která byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu, severokorejský komunistický režim ještě nikdy netestoval. 

Rakety začnou létat v půlce dubna

Podle expertů lze start rakety očekávat mezi dneškem a 15. dubnem, na kdy připadá výročí narození zesnulého zakladatele KLDR Kim Ir-sena, dědečka stávajícího vůdce Kim Čong-una. Severní Korea by také mohla raketovou zkoušku naplánovat na dobu návštěvy amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, kteří jsou v pátek očekáváni v Soulu, napsala agentura AFP. 

Jižní Korea v souvislosti s připravovanou zkouškou zřídila krizový tým, který má monitorovat a analyzovat severokorejské přípravy, uvedl nejmenovaný jihokorejský vojenský činitel citovaný agenturou Jonhap. 

Jihokorejské a americké zdroje sdělily, že do rakety již bylo vpraveno palivo. "Pravděpodobnost odpálení rakety je hodně vysoká," řekl dnes jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-se poslancům. 

Sever zřejmě odpálí více raket najednou

Podle nejmenovaného jihokorejského vládního činitele by Sever mohl simultánně odpálit i více raket. "Byly zaznamenány rovněž pohyby odpalovacích zařízení pro střely typu Scud (o doletu několika stovek kilometrů) a Rodong (o doletu přesahujícím 1000 kilometrů)," konstatoval zmíněný zdroj. 

Raketová zkouška by byla porušením rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2006, podle níž Pchjongjang "nesmí provádět další jaderné testy ani odpalovat balistické střely". KLDR oficiálně neoznámila, že plánuje odpálení rakety, varovala ale zahraniční diplomaty v Pchjongjangu, že nemůže zajistit jejich bezpečnost. Cizinci pobývající v Jižní Koreji byli Severní Koreou vyzváni, aby odcestovali. Zmíněné výhrůžky jsou ale převážně vnímány jako snaha Pchjongjangu zastrašit svět a přimět Washington a Soul ke změně politiky vůči KLDR. 

Evropská unie dnes prostřednictvím švédské mise v Pchjongjangu sdělila Severokorejcům, že stávající situace není důvodem k odvolání unijních diplomatů ze Severní či Jižní Koreje. Zároveň vyzvala KLDR, aby upustila o dalších provokativních prohlášení nebo činů. 

KLDR slaví

Agentury AP popsala, že ulice severokorejské metropole se dnes spíše než na válku připravovaly na oslavy největšího svátku země, Kim Ir-senových narozenin. Do zkrášlování města se zapojili vojáci, kteří pokládali pásy trávníků, jež pak zahradníci osazovali květinami a stromy. 

Skupinka školáků s košťaty zase mířila k mohutným sochám dvou zesnulých vůdců, Kim Ir-sena a Kim Čong-ila, aby prostranství před monumenty vyčistila. Hlouček žen v kabátech přehozených přes tradiční korejské kroje spěchal v chladném jarním počasí z nácviku tanečního představení. 

Loni byly dny kolem stého výročí narození Kim Ir-sena charakterizovány vojenskými přehlídkami s tanky, pochodujícími vojáky a prezentací různých typů střel, jakož i startem rakety Unha-3 nesoucí satelit, který skončil neúspěchem. Stejná raketa s družicí byla pak zdařile vyslána do kosmu v prosinci. USA a jejich spojenci označili start rakety za záminku pro test raketových zbrojních technologií.

Tagy: USA KLDR Jižní Korea jaderná válka

Zdroje: ČTK