Dnes je neděle 19. května 2024., Svátek má Ivo
Počasí dnes 19°C Občasný déšť

Rusové zasáhli porodnici v jihoukrajinském Vilňansku, zahynul novorozenec

Rusové zasáhli porodnici v jihoukrajinském Vilňansku, zahynul novorozenec
Následky války na Ukrajině - ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Ruská raketa v noci na dnešek zasáhla porodnické oddělení nemocnice ve Vilňansku v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. Při ostřelování zahynulo novorozené dítě, oznámil šéf oblastní správy Oleksandr Staruch. Ukrajinská média s odvoláním na úřady také informují, že dva lidé přišli o život a další dva utrpěli zranění dnes ráno při ruském ostřelování Kupjansku v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. V Doněcké oblasti na východě země ruská palba během úterka zabila jednoho civilistu u Bachmutu, dalších osm bylo zraněno.

„Ruské zrůdy v noci ostřelovaly velkými raketami malé porodnické oddělení vilňanské nemocnice. Naše srdce jsou plná smutku: zabili dítě, které sotva přišlo na svět,“ napsal Staruch na sociální síti Telegram. Záchranářům se mezitím z trosek dvoupodlažní budovy podařilo vyprostit lékaře a ženu.

Při ruském útoku byli zraněni dva lékaři, jeden z nich je ve vážném stavu. Zahynul chlapeček, který se narodil před dvěma dny, jeho matka přežila, upřesnila ukrajinská prezidentská kancelář podle agentury Unian.

„Nepřítel se znovu rozhodl terorem a vražděním dosáhnout toho, čeho není schopen dosáhnout devět měsíců,“ okomentoval ruské ostřelování ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a přislíbil, že se Rusové budou zodpovídat ze všeho zla, které na Ukrajině spáchali.

Prezidentova manželka Olena vyjádřila soustrast pozůstalým, které postihlo strašné utrpení kvůli smrti novorozeného dítěte. „Nikdy nezapomeneme, nikdy neodpustíme,“ vzkázala do Ruska strůjcům „šíleného zločinu“.

Okresní město Vilňansk leží asi 30 kilometrů na severovýchod od centra Záporoží, které je oblastní metropolí. Před válkou mělo asi 15 tisíc obyvatel.

Ve válce, kterou rozpoutalo Rusko vpádem vojsk do sousední země před 273 dny, přišly podle ukrajinských úřadů o život již stovky dětí. Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva potvrdil, že ve válce bylo zabito nejméně 415 dětí, ale připouští, že tyto údaje nejsou úplné a že skutečný počet obětí bude vyšší.

Dva lidé dnes ráno přišli o život a další dva utrpěli zranění při ruském ostřelování města Kupjansk, uvedl list Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova a zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka. Ruská palba podle Syněhubova poškodila devítipodlažní obytný dům a polikliniku. O život přišla pětapadesátiletá žena a osmašedesátiletý muž. Jeden raněný musel být hospitalizován, druhého stačilo ošetřit na místě. Podle Tymošenka o život přišli náhodní kolemjdoucí.

Doněcký gubernátor Pavlo Kyrylenko oznámil smrt jednoho civilisty a zranění osmi dalších během uplynulých 24 hodin.

Manželky a matky ruských vojáků důrazně vyzývají Putina, aby se s nimi sešel

Rusky, které usilují o návrat svých manželů nebo synů z fronty na Ukrajině, vyzývají ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se s nimi sešel. Spolku Rada matek a manželek se totiž nelíbí, že ani jedna z jejích členek nebo představitelek dalších kritických skupin k částečné mobilizaci nebyla pozvána na Putinovo plánované setkání s matkami vojáků. Nespokojené ženy tvrdí, že setkání bude dopředu zinscenované.

„Rada matek a manželek je už třetí den v Moskvě. Všemi způsoby se snažíme přimět úřady k dialogu,“ sdělila ve videoprohlášení na sociálních sítích lídryně spolku Olga Cukanovová. Vysvětlila, že její organizace tak reaguje na Putinovo naplánované setkání s matkami vojáků, které se má uskutečnit 27. listopadu.

„Ze zkušenosti můžu s jistotou říci, co to bude za setkání. Matky položí správné otázky, které budou dopředu schváleny a ověřeny,“ sdělila. „Na akci se nedostane jediná osoba, jejíž účast nebude dopředu potvrzena,“ doplnila.

„Vladimire Vladimiroviči, jste chlap, nebo ne? Máte dost odvahy na to, abyste se setkal tváří tvář a veřejně se ženami, jejichž účast nebude schválena?“ apeluje také ve svém videoprohlášení Cukanovová.

Putinovo vyhlášení částečné mobilizace 21. září vyvolalo po celém Rusku vlnu protestů. Přestože velké demonstrace od té doby postupně utichly, čas od času se konají menší protestní akce žen.

Rada matek a manželek mimo jiné požaduje, aby při mobilizaci nedocházelo k nesrovnalostem, zákaz použití jaderných zbraní na Ukrajině a mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, řekla stanici Nastojaščeje vremja Cukanovová. Lídryně spolku uvádí, že jejího syna, který je vojákem základní služby, přinutili podepsat kontrakt, aby mohl být poslán do bojů na Ukrajinu.

Zdroje: