Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Rusové útočí na východě Ukrajiny, ČR už udělila uprchlíkům na 306 000 speciálních víz

Rusové útočí na východě Ukrajiny, ČR už udělila uprchlíkům na 306 000 speciálních víz
Trosky budov po bojích v ukrajinské Boroďance | zdroj: Profimedia

Česká republika dosud udělila uprchlíkům z válkou zasažené Ukrajiny 305 890 speciálních víz, v pátek jich přibylo 1851. Ruští vojáci útočí po celé frontové linii v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, významnějších územních zisků ale zatím nedosáhli.

Ministr vnitra Vít Rakušan minulý týden uvedl, že se počet běženců ustálil na zhruba 300 000. Ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale z Česka odjíždějí. Podle úterního vyjádření ředitele cizinecké policie Milana Majera by se mohl počet uprchlíků podle jednoho ze scénářů zvýšit na půl milionu v souvislosti s pokračující ruskou agresí na jihu a východě země.

Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování. Víza mohou získat uprchlíci z válečných oblastí i lidé z Ukrajiny, kteří v Česku už žijí s povolením k přechodnému pobytu.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) minulý týden oznámil, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu z napadené země odešlo více než pět milionů lidí. Devadesát procent uprchlíků z Ukrajiny tvoří ženy a děti a zhruba 60 procent prchajících míří do Polska. 

Podle ukrajinského generálního štábu útočí ruské síly po celé frontové linii v Doněcké oblasti na východě země, za uplynulý den ale navzdory zvýšené aktivitě významnějších územních zisků nedosáhly. Ruské ministerstvo obrany ohlásilo zničení tří skladů dělostřelecké munice a tří ukrajinských vrtulníků, sestřelení bitevního letounu Su-25 a 15 bezpilotních letounů. Tato tvrzení však nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ačkoliv Moskva již ohlásila dobytí strategického přístavu Mariupol u Azovského moře, těžké boje tam pokračují a zpomalují postup ruských vojsk, uvedlo k poznatkům rozvědky britské ministerstvo obrany. Postupu ruských sil brání také skutečnost, že se jim kvůli účinné ukrajinské obraně nepodařilo ovládnout vzdušný prostor ani moře.

Podle odhadu ukrajinského generálního štábu přišlo Rusko od začátku útoku na Ukrajinu asi o 21 600 vojáků, 854 tanků a 2205 dalších obrněnců, 177 letadel a 154 vrtulníků. Ani tyto údaje ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů, Moskva přiznává výrazně nižší ztráty. 

Zdroje: