Rusko už má prý méně jaderných hlavic než požaduje smlouva START

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Rusko už nyní snížilo počet rozmístěných strategických jaderných hlavic pod úroveň, kterou vyžaduje nová rusko-americká smlouva START. Ve čtvrtek to uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje amerického ministerstva zahraničí.

Spojené státy podle stejných dat zatím cíle, který smlouva stanovila pro rok 2018, nedosáhly. 

Nová smlouva START, kterou podepsali prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv loni v Praze, zavazuje obě velmoci ke snížení počtu rozmístěných strategických jaderných hlavic na 1550. Dokument v prosinci ratifikoval americký Senát a v lednu obě komory ruského parlamentu. 

Podle údajů amerického ministerstva zahraničí mělo Rusko k letošnímu únoru 1537 rozmístěných strategických jaderných hlavic. USA jich ve stejnou dobu měly 1800. 

Výzva USA: Buďte rychlejší

Ani jedna země ale zatím nesplnila druhý požadavek smlouvy, kterým je snížení počtu nosičů jaderných náloží na 800, z toho 700 rozmístěných. Moskva zatím má podle americké diplomacie 521 rozmístěných nosičů, tedy těžkých bombardérů, raket a ponorek, Washington 882. Mimo to má Rusko 344 nerozmístěných kusů této techniky, Spojené státy 242. 

Washingtonská organizace pro omezení jaderných zbraní Arms Control Association zveřejněné údaje o ruských hlavicích uvítala. Zároveň vyzvala USA, aby urychlily omezování svého jaderného arzenálu. 

"Když může Rusko zrychlit snižování (počtu hlavic), mohou to udělat i Spojené státy," prohlásil ředitel organizace Tom Collina. "Není důvod, aby Pentagon čekal až do roku 2018 na dosažení úrovně, kterou vyžaduje nový START," dodal.

Tagy: Rusko smlouva start

Zdroje: ČTK