Rusko ruší sankce s Tureckem. Turisté zase můžou na turecké pláže

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že turecká omluva za loňské sestřelení ruského bombardéru umožnila normalizovat vzájemné vztahy. Ruská vláda se chystá postupně zrušit sankce. Mezi ně patřil i zákaz rekreace ruských turistů, pro které byly turecké pláže hlavní destinací. Brzy by mělo dojít i k obnovení charterových letů mezi oběma zeměmi.  

Turecké pláže bez ruských turistů zejí prázdnotou

Turecké pláže bez ruských turistů zejí prázdnotou,zdroj: Profimedia

Putin již ve středu oznámil, že se v telefonickém rozhovoru se svýmtureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem dohodl, že obě země zahájí obnovu vztahů. "Po dopisu tureckého prezidenta jsme přijali rozhodnutí zahájit proces normalizace vztahů s tureckými partnery," řekl Putin a dodal, že by chtěl začít s turistikou.

Premiér Dmitrij Medveděv na čtvrtečním zasedání vlády nařídil připravit soubor opatření, která povedou k postupnému zrušení sankcí, aniž by tímto krokem byli dotčeni ruští výrobci či jiní dodavatelé. Poznamenal také, že Rusko by mělo od Turecka vyžadovat záruky ohledně bezpečnosti ruských turistů.

Zárukami pro bezpečnost turistů podmínil dnes obnovu vztahů i ruský velvyslanec v Turecku Andrej Karlov. Ten podle agentury Interfax rovněž upozornil, že Putin už dříve řekl, že vztahy s Ankarou lze vrátit na původní úroveň až poté, co Turecko Rusku za sestřelení letadla zaplatí odškodné. "Vladimir Vladimirovič (Putin) vyjasnil podmínky, za nichž lze vztahy obnovit: omluva, trest pro viníky a odškodnění... To první už se stalo, na druhé a třetí se stále čeká," uvedl velvyslanec.

Ruské ministerstvo dopravy nicméně už začalo uplatňovat příkaz ruské vlády, který hovoří o obnovení charterových letů mezi Ruskem a Tureckem, uvedla agentura TASS.

Putin kritizoval agresivitu NATO

Rusko zavedlo sankce proti Turecku po sestřelení ruského bombardéru Su-24 tureckým stíhačkami F-16 nad turecko-syrskou hranicí z loňského listopadu. Oba ruští piloti se stačili katapultovat, jednoho z nich ale zastřelili turkmenští povstalci v Sýrii. Při záchranné operaci navíc zabili dalšího ruského vojáka.

Putin v projevu k ruským velvyslancům obvinil Severoatlantickou alianci, že podniká kroky ke konfrontaci s Moskvou, na což Rusko odpoví, ale nenechá se nakazit "militaristickým šílenstvím".

Putin také řekl, že svět se celkově stal nestabilnějším a nepředvídatelnějším. Předpověděl současně, že traumatizující následky odchodu Británie z Evropské unie budou dlouhodobé, i když trhy se vzpamatují už ve střednědobém výhledu. Rusko se každopádně nemíní plést do rozhodnutí britských poddaných, ujistil prezident a dodal, že Rusko je ochotno s Evropskou unií vybudovat společný hospodářský prostor od Atlantiku po Pacifik.

Tagy: Rusko zahraničí Turecko

Zdroje: ČTK