Turecko se omluvilo za sestřelení ruského pilota. Doufá, že Kreml zruší sankce

- Aktuality autor: roj

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se Moskvě omluvil za loňské sestřelení ruského bombardéru na syrsko-turecké hranici. Dopis by měl pomoci k urovnání napětí, které mezi zeměmi panuje a ke zrušení sankcí ještě před koncem turistické sezony. To ruský prezident Vladimir Putin podmiňoval právě omluvou Ankary.

Turecký prezident se omluvil Kremlu za sestřelení letadla a vyjádřil lítost rodině zabitého ruského pilota

Turecký prezident se omluvil Kremlu za sestřelení letadla a vyjádřil lítost rodině zabitého ruského pilota,zdroj: Profimedia.cz

O omluvném dopise jako první informoval Kreml, Edroganův mluvčí následně zaslání písemné kondolence potvrdil. 

Erdogan podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova v listu vyjádřil zájem na urovnání situace spojené se smrtí ruského pilota Olega Peškova, který byl po sestřelení letadla zabit palbou ze země. "Hlava tureckého státu v poselství vyjádřila svou hlubokou soustrast příbuzným ruského pilota a prohlásila 'promiňte'," konstatoval podle ruské agentury Peskov.

Mluvčí tureckého prezident potvrdil, že Erdogan v dopise adresoval žádost pozůstalým o odpuštění. "Doufáme, že nám rodina sestřeleného ruského pilota odpustí," napsal turecký prezident do Moskvy.

Erdogan podle Peskova v dopisu uvedl, že turecká justice stíhá muže, který je údajně podezřelý z podílu na pilotově smrti. Těla mrtvého se podle Ankary zmocnili příslušníci syrské opozice, od nichž je "s velkým úsilím" převzala turecká armáda a odvezla do Turecka. "Nikdy jsme si nepřáli sestřelit letoun náležející Rusku a vědomě jsme o to neusilovali," ujistil podle Kremlu Erdogan Putina.

"Říkám promiňte. Z celého srdce sdílím vaši bolest. Rodinu ruského pilota považujeme za tureckou rodinu. V zájmu zmírnění bolesti a způsobené škody jsme připraveni k jakékoli iniciativě," praví se údajně v dopisu.

Turecký prezident vyzval šéfa Kremlu k obnovení "tradičně přátelských" vztahů mezi oběma zeměmi, uvedl mluvčí. Oba státy se podle něj dohodly, že přijmou kroky nezbytné k okamžitému zlepšení styků. Chtějí spolupracovat při řešení regionálních problémů a společně bojovat proti terorismu.

Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se po incidentu s letounem Su-24 ocitly na bodu mrazu. Rusko proti Ankaře vyhlásilo přísné sankce, turistický ruch mezi oběma zeměmi, z ruské strany tradičně velmi silný, na několik měsíců ustal. Zastaven byl i dovoz tureckých potravin a zemědělských produktů do Ruska.

Oznámení o zaslání kondolenčního dopisu je překvapivé, protože turecké vedení se za listopadový incident odmítalo omluvit, což jen zesilovalo kritiku Moskvy. Sám Putin otevřeně prohlašoval, že sankce zrušeny nebudou, dokud se Ankara neomluví.

Tagy: Rusko Turecko turecká politika běloruská politika sestřelení ruského bombardéru Tureckem

Zdroje: ČTK