Putin přednese projev ke Krymu. Otevře tím novou éru

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Putin schválil návrh smlouvy připojení Krymu k Rusku. Kreml tuto informaci oficiálně potvrdil. Ruský prezident v poledne přednese svůj projev o celkové situaci na Krymu. Otevře tím zřejmě novou kapitolu v geopolitice, obsazení Krymu totiž Západ nepovažuje za legitimní a hodlá na to tvrdě reagovat.

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Profimedia.cz

Moskevský tisk už předvídá, že nepůjde jen o projev. Anexe donedávna ukrajinského poloostrova, který před dvěma týdny ovládli ruští vojáci, se prý má odehrát bleskově, aby snad už do konce týdne mohla být dovršena. 

"V úterý Putin a předseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov podepíší dohodu o vstupu této republiky do Ruské federace," předpověděl internetový list gazeta.ru. Stejný či obdobný dokument by měl podepsat i starosta krymského města Sevastopol, které se chce v Rusku těšit zvláštnímu postavení, jaké už mají Moskva a Petrohrad. Podpisová ceremonie by se podle "zdrojů blízkých Kremlu" měla odehrát právě v rámci prezidentova mimořádného vystoupení. 

V dalších dnech by měl následovat souhlas ústavního soudu a jednání obou komor parlamentu, aby vše završily prezidentovy podpisy pod ratifikací příslušných smluv a ústavními zákony o vstupu Krymu a Sevastopolu do Ruské federace. 

Putinovo poselství má nicméně mít obvyklý rámec, tedy čeká se tradiční publikum v podobě členů vlády, vedení prezidentské kanceláře, poslanců, senátorů a dalších významných hostů. Projev také tradičně zazní v Georgijevském sále Velkého kremelského paláce.

Tagy: referendum krize na Krymu

Zdroje: ČTK