Rodina zabitého černocha z Baltimoru dostane odškodné 6,4 milionu dolarů

- Aktuality autor: pal

Úřady v americkém Baltimore a rodina černocha Freddieho Graye, který zemřel v policejní vazbě, se dohodly na mimosoudním vyrovnání ve výši 6,4 milionu dolarů (155 milionů korun). 

Krátce po smrti Freddieho Greye vypukly v městě Baltimore masové protesty

Krátce po smrti Freddieho Greye vypukly v městě Baltimore masové protesty,zdroj: Profimedia.cz

Předběžnou dohodu, k níž dospěly baltimorské úřady s právníky pozůstalých na základě hrozící žaloby za nezákonné usmrcení Graye, musí ještě schválit baltimorská rada pro veřejné výdaje.

Pokud se tak stane, město Baltimore se vyhne možnému soudnímu procesu. To však neplatí pro šestici policistů spojených s Grayovou smrtí, kterou po obvinění z vraždy či zabití z nedbalosti čeká soud.

Součástí dohody je podle washingtonského listu rovněž požadavek, aby všichni baltimorští policisté napříště nosili při zásazích v ulicích kamery připevněné k tělu.

Pětadvacetiletý Gray zemřel v dubnu na následky zlomeniny krčních obratlů, kterou utrpěl při zatýkání a nešetrném transportu do vazby. Tam mu podle prokurátorky policisté neposkytli pomoc, i když o to opakovaně žádal.

Jeho smrt, která vyvolala ve městě násilné protesty, se stala další z řady kauz, kvůli nimž americká policie čelí podezření z násilného přístupu vůči menšinám.

Ve většině dalších případů včetně zastřelení mladého černocha Michaela Browna ve Fergusonu ve státě Missouri či udušení jiného Afroameričana Erika Garnera v New Yorku však policisté obviněni nebyli.

Mimosoudní vyrovnání úřadů s pozůstalými není v těchto případech výjimečné. Baltimorská částka však převyšuje 5,9 milionů přislíbených Garnerově rodině i další veřejně známé sumy. 

Tagy: zahraničí Spojené státy americká policie

Zdroje: ČTK