V Baltimoru se oslavovalo obvinění policistů z vraždy černocha

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 3. 5. 2015 18:52) - Aktuality autor: pal

V americkém Baltimoru se sešla asi tisícovka lidí na „manifestaci vítězství“, aby oslavila obvinění šesti policistů za vraždu černošského mladíka Freddieho Graye. Demonstrace probíhala pokojně. Situace ve městě se po předchozích vlnách násilí pomalu uklidňuje. 

Demonstrace proběhly většinou v klidu a nedošlo k vážnějším střetům s policií

Demonstrace proběhly většinou v klidu a nedošlo k vážnějším střetům s policií,zdroj: Profimedia.cz

Už od soboty pochodovaly stovky lidí ulicemi Baltimoru. Demonstrující v klidu vyjadřovali svoji radost z obvinění šesti strážníků za mladíkovu vraždu. Policie ale během sobotního večera pozatýkala kolem desítky lidí, kteří porušili zákaz vycházení. Ten v oblasti platí od násilných protestů, které probíhaly krátce po pohřbu černošského mladíka.

Źivot ve městě se pomalu vrací do starých kolejí. Starostka Baltimoru Stefanie Rawlingsová-Blakeová v neděli zrušila zákaz vycházení a to mezi jedenáctou hodinou večer a pátou hodinou ráno.  

Malé hloučky demonstrantů bylo vidět i v neděli. I tady vše probíhalo klidně až na pár projevů, které kritizovali policejní brutalitu. Dav po těchto slovech pak volal "bez spravedlnosti nebude pokoj" nebo "ne rasistické policii". Poklidných demonstrací se zúčastnili zástupci církví i místní politici.

Organizátoři svolali demonstrace prostřednictvím sociálních sítí. Kromě Baltimoru se akce konaly i v Seattlu, kde desítky lidí na několik hodin zablokovaly dopravu. V Portlandu a Oaklandu probíhaly klidné menší protesty.

Obvinění policisté se zúčastní předběžného slyšení před soudem 27. května. Prokurátorka státu Maryland Marilyn Mosbyová v pátek oznámila, že strážníci jsou přímo odpovědní za mladíkovu smrt. 

Tagy: demonstrace Policejní násilí Spojené státy americké nepokoje a násilí

Zdroje: ČTK